Trwająca od miesięcy pandemia koronawirusa silnie wpłynęła na wszystkie sektory gospodarki, szczególnie na branżę turystyczną. Polska baza noclegowa odnotowała bardzo duże spadki.
Z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, obejmujących czerwiec i lipiec bieżącego roku wynika, że znacznie mniej turystów zdecydowało się na wyjazd wakacyjny i skorzystanie z rodzimych obiektów noclegowych. W czerwcu 2020 r. we wszystkich uwzględnionych w badaniu obiektach zameldowało się zaledwie 1,3 mln turystów, podczas gdy w tym samym miesiącu 2019 r. było ich 3,6 mln. Jest to spadek o ponad 63,5 proc. Natomiast w lipcu bieżącego roku z polskiej bazy noclegowej skorzystało 2,7 mln osób, czyli o ponad 34,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Mocno rzuca się w oczy niewielka ilość turystów zagranicznych. W czerwcu stanowili oni zaledwie 6,3 procent ogółu, czyli 0,1 mln (spadek o 88,6 proc.) natomiast w lipcu było ich 0,8 mln, czyli aż o 63,3 proc. mniej niż przed rokiem.
Trudną sytuację dotycząca krótkoterminowego najmu obiektów turystycznych można było zauważyć we wszystkich województwach. W czerwcu najgorzej pod tym względem wypadły Mazowsze i Małopolska, a najlepiej typowo wypoczynkowe regiony wakacyjne, znajdujące się w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W lipcu sytuacja wyglądała podobnie. Najmniej turystów skorzystało z bazy noclegowej w woj. mazowieckim, a najwięcej na Warmii i Mazurach.
W badaniu GUS-u uwzględnione zostały wszystkie obiekty posiadające przynajmniej 10 miejsc noclegowych.
Źródło: KRN.pl | 2020-09-17
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)