Sejm uchwalił właśnie nowelę ustawy, której celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Ma ona dostosować polskie prawo do norm obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce?
Dostosowanie do UE i poprawa skuteczności systemu
Podczas czwartkowego głosowania w Sejmie za uchwałą było 387 posłów. Jedynie 9 głosowało przeciw, a tylu samo wstrzymało się od głosu w tej sprawie. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii podkreślał, że nowe przepisy dostosowują rodzime ustawodawstwo w tym zakresie do prawa unijnego. Jego zdaniem zmiany w ustawie wynikają m.in. z koniecznej poprawy skuteczności obecnego systemu.
– Celem zmian jest, by w Polsce powstały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami – tłumaczył Uściński.
Ma to przyczynić się do oszczędności energii, ale także do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Pozytywnego zaopiniowania doczekały się również dwie poprawki, które posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili podczas drugiego czytania projektu.
– To zmiany o charakterze redakcyjno - legislacyjnym, dotyczące przepisów przejściowych do ustawy, które wynikają z uzgodnień z legislatorami – mówi Anna Paluch z PiS.
Część parlamentarzystów podnosiła też kwestię kosztów, które niesie ze sobą certyfikat energetyczny. Dla pojedynczego domu jednorodzinnego ma kosztować nawet kilkaset złotych. Poprawki złożone przez Polskę 2050 zostały negatywnie zaopiniowane. Ugrupowanie domagało się wprowadzenia „górnego limitu grzywny i dłuższego vacatio legis”.
Co nowego dla właścicieli budynków?
Nowelizacja oznacza, że właściciele zobowiązani są do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku. Niezależnie czy chodzi o budynek indywidualny, czy wielorodzinny. Kontrolą objęte zostaną również systemy ogrzewania i klimatyzacji o mocy wynoszącej ponad 70 kW.
Od teraz każdy będzie miał dostęp do podstawowych informacji, które zawarte są w świadectwach charakterystyki energetycznej, zgromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Podniesiona ma zostać także merytoryczna jakość sporządzanych świadectw. Nowela zaznacza, że dotyczyć będzie to również protokołów, które sporządzane są z kontroli systemów ogrzewania czy klimatyzacji.
Zmiany dla małych i dużych inwestorów
Co ważne inwestorzy, a więc
zarówno deweloperzy, jak i osoby indywidualne, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy zobowiązani będą do dołączania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomień o zakończeniu budowy. Podobna procedura będzie musiała być zastosowana w przypadku wydawania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Dotyczy to tylko niektórych grup budynków.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej obowiązkowy ma być montaż systemów automatyki i sterowania w określonych budynkach. Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Źródło: KRN.pl | 2022-09-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)