Pierwszy zieleniec pnący się po ścianie budynku powstał właśnie przy ul. Wólczańskiej 17. W kolejnym roku miasto ma zamiar stworzyć ich ponad 50, a w dłuższej perspektywie nawet 150.
Łódź stawia na zieleń
Władze miasta dokładają starań, by dzielnice – szczególnie te położone w ścisłym centrum – zostały wzbogacone o większą liczbę terenów zielonych. Maciej Riemer pełniący funkcję dyrektora Departamentu ekologii i klimatu UM w Łodzi podkreśla, że jest to jeden z elementów rewitalizacji obszarowej. Oprócz nasadzania nowych drzew ciekawym pomysłem jest również tworzenie tzw. ogrodów fasadowych, czyli pionowych pasów zieleni, umiejscowionych bezpośrednio przy elewacji budynków. Nie zajmują one dużo miejsca, można je więc zaaranżować również tam, gdzie warunki zagospodarowania przestrzennego nie pozwalają na stworzenie parku czy nawet niewielkiego skweru. Rośliny w mieście pełnią bardzo istotną rolę – posiadają nie tylko walory estetyczne, ale również zdrowotne, skutecznie zmniejszając poziom zanieczyszczeń w powietrzu.
Wspólne dzieło władz miasta i mieszkańców
Pierwszy ogród fasadowy w Łodzi już powstał i został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców. Trwają prace nad kolejnymi. Aby właściwie pełniły one swoją funkcję, konieczne jest stworzenie projektu oraz wybór odpowiednich, pnących się w górę roślin. Ważne jest również sprawdzenie wszelkich kwestii bezpieczeństwa, takich jak np. obecność sieci energetycznej przebiegające pod chodnikiem. Tworzenie ogrodów fasadowych w Łodzi ma być dziełem wspólnym, w które zaangażują się zarówno władze miasta, jak i mieszkańcy czy przedsiębiorcy. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz firmy mogą wskazywać miejsca ich zdaniem odpowiednie do stworzenia tego typu ogrodów, a następnie wszystkie pomysły i lokalizacje zostaną zweryfikowane przez Wydział kształtowania środowiska Urzędu Miasta, współpracujący z Uniwersytetem Łódzkim oraz Politechniką.
Chcemy zabezpieczyć kwestie związane z izolacją budynku, a także właściwie dobrać rośliny. Te pierwsze 50 lokalizacji wybrane zostało, mając na uwadze nasłonecznienie, czy to jest z północy, południa, ze wschodu czy zachodu, kwestie tego, czy jest budynek podpiwniczony, czy nie. W tym nasi partnerzy ze środowiska naukowego będą nas wspierać – podsumowuje Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału kształtowania środowiska UMŁ.
Po zakończeniu prac ogrody fasadowe będą przekazywane firmom oraz mieszkańcom, którzy wnioskowali o ich stworzenie. To oni będą odpowiedzialni o dbanie o właściwy stan zieleni, np. podlewanie roślin w okresach suszy.
Na przeprowadzenie inwestycji zarezerwowano 200 00 zł z budżetu miasta.
Źródło: KRN.pl | 2020-12-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)