W niedzielę 19 września, po trzymiesięcznym okresie vacatio legis, weszła w życie uchwalona w maju br. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy umożliwiają sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej.
E-licytacje nieruchomości to kolejny, po e-licytacjach ruchomości, krok w stronę informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, zmiana ma zlikwidować zjawisko zmów między licytantami, a jednocześnie zwiększyć transparentność i bezpieczeństwo licytacji.
Wszystkie obwieszczenia w jednym miejscu
Zgodnie z nowymi regulacjami sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej będzie odbywać się na wniosek wierzyciela. Każde obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości przeprowadzanej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego znajdzie się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (KRK) – zgodnie z przepisami termin publikacji to minimum dwutygodniowe wyprzedzenie. Wraz z obwieszczeniem na stronie Krajowej Rady Komorniczej ma pojawić się także protokół opisu i oszacowania nieruchomości.
Ponadto, w nowych przepisach określono, że zarówno termin rozpoczęcia, jak i zakończenia licytacji ma przypadać pomiędzy godziną 9 a 14 w dni robocze. Przetarg ma trwać tydzień. Licytant, którego oferta w momencie zakończenia licytacji była najwyższa, będzie wygrywać przetarg. Sąd na wydanie postanowienia będzie mieć tydzień od dnia otrzymania od komornika protokołu z przebiegu licytacji oraz pozostałych dokumentów.
Nowe regulacje zdaniem resortu sprawiedliwości podniosą poziom zainteresowania Polaków licytacjami komorniczymi, na czym zyskają zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy – dotychczas niewielkie zainteresowanie potencjalnych nabywców nieruchomościami sprzedawanymi na licytacjach powodowało ich sprzedaż za bardzo niskie kwoty. Teraz ma się to zmienić. Ponadto, e-licytacje usprawnią też działania komorników.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-20
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)