Jedną z największych konsekwencji pandemii oraz związanych z nią obostrzeń było niemal całkowite zamrożenie turystyki. Najtrudniejszy był pod tym względem II kwartał 2020 roku, okazuje się jednak, że początek 2021 r. również nie należał do udanych.
Jak wyglądała sytuacja w branży turystycznej?
Według danych udostępnionych przez GUS, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zanotowano spadek osób korzystających z polskiej turystycznej bazy noclegowej aż o 71,9 proc. Ich łączna liczba wyniosła 1,6 mln. Również liczba udzielonych noclegów drastycznie spadła (aż o 72,8 proc.), natomiast liczba turystów zagranicznych w I kwartale 2020 r. była o prawie 88 proc. niższa niż przed rokiem.
Gdzie nocowaliśmy najchętniej?
Osoby decydujące się na wyjazd najczęściej korzystały z hoteli. Taką formę noclegu wybrało 1,1 mln turystów. Dla porównania warto wspomnieć, że w analogicznym okresie 2020 r, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii, liczba ta sięgała aż 3,9 mln. W dalszej kolejności turyści wybierali pensjonaty, ośrodki wczasowe, hostele i uzdrowiska. Zdecydowanie największy spadek zainteresowania odczuły schroniska młodzieżowe oraz ośrodki kolonijne. Z pewnością w dużej mierze było to związane ze wstrzymaniem lekcji w wielu szkołach oraz brakiem wycieczek klasowych, „zielonych szkół” itp.
Jeśli natomiast chodzi o lokalizację, najwięcej turystów skorzystało z bazy noclegowej w województwie małopolskim. Stanowili oni 16 proc. ogółu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo mazowieckie (13 proc.) oraz dolnośląskie (12 proc.)
Kto najchętniej odwiedzał Polskę?
Liczba zagranicznych turystów drastycznie spadła, natomiast wśród tych, którzy mimo trwającej pandemii najchętniej odwiedzali nasz kraj byli obywatele Ukrainy, Niemiec oraz Włoch. Stanowili oni aż 45 proc. wszystkich zagranicznych turystów. Dane GUS-u pokazują jednak, że w porównaniu z I kwartałem 2020 r. mniej o kolejno 74,9 proc oraz 90,9 proc.
Stopień wykorzystania polskiej bazy noclegowej w I kwartale 2021 r, wyniósł niewiele ponad 13 proc.
Źródło: KRN.pl | 2021-06-28
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)