Od 2021 r. zryczałtowany podatek od przychodów będą mogli płacić również wynajmujący nieruchomości w ramach biznesu. Obecnie jest to dostępne jedynie dla prywatnych wynajmujących – podał Dziennik Gazeta Prawna.
Obecnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płacą tylko wynajmujący nieruchomości prywatne. Jednak prawodawca nigdzie w przepisach nie zdefiniował, kiedy najem uznaje się za prywatny, a kiedy nosi on już znamiona działalności gospodarczej – brak tu jasno określonej granicy, która jednoznacznie rozwiałaby wszystkie wątpliwości. Stwarzało to problematyczne sytuacje szczególnie dla osób wynajmujących więcej nieruchomości, bowiem Urząd Skarbowy określając charakter wynajmu bierze pod uwagę powtarzalność działalności, sposób jej organizacji oraz zarobkowy charakter. Wielokrotnie zdarzało się, że na tej podstawie fiskus stwierdzał, że wynajmujący działa jak przedsiębiorca i powinien on rozliczać się jak osoba prowadząca działalność gospodarczą, a to wiązało się z wyższym podatkiem. Podatnicy natomiast zazwyczaj usiłują dowieść, że wynajmują nieruchomość prywatnie, a nie w ramach prowadzenia biznesu.
Teraz, niezależnie od kwalifikacji działalności, stosowana będzie stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. przychodów oraz 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł. Rozliczając się w ramach ryczałtu podatek płaci się od przychodu, a więc nie ma możliwości odliczenia wydatków. Jednak w zamian niższa jest jego stawka, więc efekt może być korzystniejszy niż rozliczanie PIT-u na ogólnych zasadach.
Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na pytanie DGP, potwierdziło już zmianę. Jest ona zawarta w projekcie nowelizacji ustaw o PIT, CIT oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt został już przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. Dzięki nowym przepisom grono podatników uprawnionych do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych znacznie wzrośnie – limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy zwiększy się ośmiokrotnie, tj. z 250 tys. euro do 2 mln euro.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna | 2020-09-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)