Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowe zasady finansowania programów mieszkalnych – co się zmieni?

Emilia Rudzka | 2022-07-05

Nowe zasady finansowania programów mieszkalnych – co się zmieni?
Nowe zasady finansowania programów mieszkalnych – co się zmieni?

Senat wprowadził poprawki do noweli ustawy, której zadaniem jest usprawnienie finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Zawierają one m.in. bezzwrotne wsparcie z budżetu państwa na rozwój budownictwa dla osób o niższych dochodach. Teraz nad poprawkami pochyli się Sejm.

Senatorowie byli jednogłośni

30 czerwca w Senacie miało miejsce głosowanie nad wprowadzeniem zmian niektórych ustaw dotyczących sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Nowy dokument został uchwalony przez Sejm 9 czerwca. Za nowelą z siedmioma poprawkami głosowało 98 senatorów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Poprawki uwzględniają m.in. zmiany o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym. Dotyczą one „wykreślenia z ustawy przepisów, które wchodzą poza zakres przedłożenia”. Teraz ustawa wróciła do Sejmu, który będzie rozpatrywał poprawki izby wyższej.

Co się zmieni?

Nowelizacja ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych ma za zadanie usprawnić finansowanie budownictwa socjalnego oraz komunalnego. Zakłada się wprowadzenie bezzwrotnego finansowego wsparcia z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pożytku publicznego. Wsparcie to ma służyć rozwojowi budownictwa, które zaspokoi potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach. W ramach limitu wydatków ustalanego na dany rok budżetowy Bank Gospodarstwa Krajowego zyska nowe uprawnienia. Będzie mógł zawierać umowy wsparcia finansowego z beneficjentami. Dodatkowo wprowadzono nowe źródło finansowania programu. Będzie to sprzedaż skarbowych papierów wartościowych.
 
Zmiany dotyczą także ustawy o ochronie praw lokatorów. Znalazł się tutaj zapis dotyczący możliwości wydłużenia przez gminy w drodze uchwały okresu, za który osoby starające się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego zobowiązane będą wykazać w deklaracji wysokość dochodu. Może to być więc okres większy niż ustawowe trzy miesiące.
 
Wprowadzono także poprawki do ustawy covidowej, której celem jest przywrócenie normalnego funkcjonowania zebrań i zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych. Zmianie uległa również ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe zapisy dotyczą sprawozdawczości finansowej KZN, ograniczenia liczby członków rad nadzorczych SIM wskazywanych przez KZN oraz doprecyzowanie przepisów o ich wynagrodzeniach. Uchwalona nowela zmieni ok. 25 ustaw.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-07-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy do kupienialokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat Stalowowolskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kłodzkidomy na sprzedaż gmina Goszczyndomy na sprzedaż gmina Chojnicemieszkania na wynajem w Karoliniemieszkania na sprzedaż w Heliniedomy na sprzedaż w Miłonicach

Deweloperzy

);