Projekty parasolowe są często wykorzystywanym przez gminy sposobem na realizację przedsięwzięć związanych z OZE. Kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z przedstawicielami samorządów terytorialnych podejmowało decyzje dotyczące nowego systemu rozliczania ich.
Projekt parasolowy – jak działa?
Programy parasolowe skierowane są do jednostek samorządu terytorialnego, a ich beneficjentami mogą zostać osoby zamieszkujące daną gminę. Pozyskane w ten sposób środki finansują zakup i montaż instalacji OZE na budynkach mieszkalnych. Pieniądze na realizacje zadań przekazywane są do poszczególnych gmin na zasadzie konkursu. W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje, że programy parasolowe mogą zniknąć lub mocno zmienić swoją formę. Wszystko to związane jest z projektem nowelizacji ustawy o OZE.
Negocjacje z ministerstwem
Po kilku tygodniach negocjacji, 15.11.2021 r. odbyło się spotkanie MKiŚ i samorządowców, którego celem było sprawdzenie, na jakim etapie są realizowane inwestycje oraz omówienie nowego sposobu rozliczania prosumentów. Na stronie rządowej możemy przeczytać słowa wiceministra Ireneusza Zyska.
– Naszym celem jest opracowanie takich zmian legislacyjnych w ramach projektu ustawy procedowanej obecnie w Parlamencie, by jednostki samorządu terytorialnego wdrażające obecnie tzw. „programy parasolowe”, mogły je zrealizować z korzyścią zarówno dla gmin, ale przede wszystkim dla ich mieszkańców, którzy zawarli umowy w tym zakresie – przekonuje.
Zgodnie z zawartymi ustaleniami, z projektów parasolowych w dotychczasowej formie będzie można korzystać do końca 2023 r. Są jednak warunki. „Osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 roku umowę na zakup lub montaż mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 roku, będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach” – czytamy.
Na razie jest to wstępny projekt. Aby ustawa nabrała bowiem mocy prawnej, musi najpierw zostać przyjęta przez sejm i senat, a następnie zostać podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Źródło: KRN.pl | 2021-11-19
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)