Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej w czasie poniedziałkowej konferencji zapowiedział trzy nowe programy mieszkaniowe, skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Ma to być kolejny sposób na wsparcie mieszkalnictwa w Polsce.
600 mln zł – bo taka kwota została przeznaczona na ten cel – zostanie rozdzielonych pomiędzy trzy programy, mające na celu zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na posiadanie własnego mieszkania oraz dostosowanie nieruchomości do ich potrzeb, poprzez likwidację barier architektonicznych.
Alternatywa dla DPS-u
Zgodnie z zapowiedziami rządu największa część środków z puli zostanie przeznaczona na
program wspomaganych społeczności mieszkaniowych, przeznaczony dla osób z największymi niepełnosprawnościami. Dzięki temu będą one mogły zamieszkać nie w tradycyjnych domach opieki społecznej, lecz w „małych, kameralnych miejscach”.
- Społeczności, zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji, będą liczyły maksymalnie 12 mieszkańców podzielonych na zespoły mieszkalne nie większe niż 6 osób – tłumaczył w czasie konferencji wiceminister Paweł Wdówik.
„Mieszkanie dla absolwenta”
Kolejnym pomysłem, na który przeznaczonych zostanie 150 mln zł jest tzw.
program dla absolwenta. Skorzystają z niego osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat i są zdolne do podejmowania czynności prawnych.
Wynajmując mieszkanie, będą mogły liczyć na dofinansowanie ze strony państwa. Przez pierwszy rok wyniesie ono 100 proc. kosztów, w drugim roku 70 proc., natomiast w trzecim 40 proc.
Mieszkanie bez barier
Ostatni program skierowany jest do osób, które ze względu na niepełnosprawność ruchową zostały uwięzione w swoich dotychczasowych mieszkaniach.
- Tutaj można otrzymać dofinansowanie do równowartości 15 mkw. nowego mieszkania, które jest wolne od barier – zapewniał Wdówik.
Dzięki temu możliwa ma być sprzedaż starego mieszkania i zakup nowego, lub zamiana lokalu na inny, wolny od barier architektonicznych.
Nowe programy mieszkaniowe – od kiedy?
Według zapowiedzi rządu, programy skierowane do osób niepełnosprawnych wpisują się w strategię przyjętą na lata 2021-2030, a ich realizacja rozpocznie się niebawem. Pozostaje tylko cierpliwie czekać.
Źródło: KRN.pl | 2022-05-18
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)