Po raz pierwszy kwestia jakości paliw, jakie trafiają do Polski, zostanie uregulowana ustawowo. Nowelizacja wyeliminuje szkodliwy węgiel.
Polska nie będzie przyjmowała węgla złej jakości. Taka zmiana szykuje się w związku z nowelizacją opracowaną przez Ministerstwo Energii. Resort chce wprowadzić obostrzenia, które zahamują napływ niesortowanego paliwa złej jakości. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w nowej wersji ustawy, możliwa będzie większa kontrola tego, co trafia na polski rynek.
System monitorowania pozwoli wyeliminować m.in. muły czy flotokoncentraty, czyli paliwa najgorszej jakości. W ten sposób ograniczona zostałaby emisja zanieczyszczeń, gazów cieplarnianych i pozostałych substancji, które są wytwarzane podczas spalania. Tym samym ma to być jedna z metod walki ze smogiem.
Przepisy zawarte w nowelizacji odnoszą się zarówno do gospodarstw domowych, jak i jednostek spalania nie większych niż 1MW. Wytyczne wejdą w życie, gdy powstaną sprecyzowane wymogi jakościowe, metody badania czy pobierania próbek. Istotną kwestią będą również świadectwa jakości paliw stałych.
Po wydaniu stosownych rozporządzeń nowelizacja wejdzie w życie, gdyż została już przyjęta przez Sejm oraz Senat. Zyskała także akceptację prezydenta.
Źródło: KRN.pl | 2018-09-07
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
KUNEGUNDA ⋅ 10-09-2018 | 11:01
Był bardzo interesujący - jakże potrzebna jest taka Ustawa w sprawie walki ze smogiem. Dobrze, że Rząd podjął tę walkę dla naszego wspólnego dobra.