W Krakowie zostanie utworzony kolejny park kulturowy. Swoim zasięgiem obejmie obszar o powierzchni ponad 5-krotnie większej niż w Starym Mieście.
Krakowscy radni zdecydowali o utworzeniu na terenie stolicy Małpolski kolejnego parku kulturowego. Pod koniec 2010 r. taką samą decyzję podjęto w sprawie Starego Miasta. Tym razem ochroną zostanie objęty obszar Nowej Huty, liczący przeszło 370 ha. Wprowadzenie zmian ma przyczynić się zwiekszenia atakcyjności tego terenu. Regulacje uporządkują gospodarowanie odpadami, lokowanie ogródków gastronomicznych czy prowadzenie działalności handlowo-usługowej.
Uchwała o parku kulturowym Nowa Huta ma m.in. zapobiegać samowoli budowlanej i chronić historyczną architekturę. Dlatego też zabronione będzie stosowanie oświetleń w kolorystyce innej niż biała lub zbliżona do białej. Na budynkach nie będą mogły być umieszczane szyldy itp. elementy zasłaniące detale architektoniczne, widoki na zabytki czy przysłaniające osie widokowe.
W obszarze Parku Kulturowego Nowa Huta znajdą się plac Centralny, dwór Jana Matejki z parkiem w Krzesławicach, Mogiła z klasztorem oo. Cystersów, a także aleja Solidarności z budynkami zajmowanymi przez HTS.
Jak pisze Portalsamorzadowy.pl, zasady obowiązujące na terenie Parku Kulturowego Nowa Huta nie będą tak restrykcyjne jak w przypadku Starego Miasta. Zakaz handlu odnosi się jedynie do bram i przejść w budynkach frontowych, a dla słupów ogłoszonych nie sprecyzowano miejsc, w któych można je lokować. Ze względu na tradycje nie zabroniono wykorzystywania neonów. Bez ograniczeń można korzystać również z meleksów i segwayów.
Uchwała o Parku Kulturowym Nowa Huta ma wejść w życie pod koniec 2020 r.
Źródło: Portalsamorzadowy.pl | 2019-11-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)