Rozmowy trwające pomiędzy Ministerstwem Energii a Komisją Europejską w sprawie wzrostu cen energii w 2019 r. coraz bliżej pozytywnego rozwiązania.
Od kilku miesięcy temat podwyżek cen prądu nie zanika. Mówi się o nieuchronnej podwyżce stawek za energię elektryczną. Jednak za sprawą ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. oraz przygotowanych zmian odbiorcy energii mają zostać ochronieni przed skutkami wzrostu cen prądu. Rozmowy na ten temat wkroczyły właśnie w ostatni etap i wszystko wskazuje na to, że ich zakończenie będzie korzystne dla klientów dostawców energii elektrycznej.
W pierwszym półroczu 2019 r. rozliczenie nastąpi według obowiązujących do tej pory przepisów. Strony prowadzące dialog uzgodniły do tej pory, że rozwiązania będą opierać się na koncepcji tzw. usługi powszechnej. Polegać będzie ona na tym, że przedsiębiorstwa obrotu, które będą ją realizować, otrzymają adekwatne wynagrodzenie. Ustalono także, że odbiorcami tej usługi będą gospodarstwa domowe, szpitale, mikro i małe firmy, a także jednostki sektora finansów publicznych. W ramach pomocy de minimis dla podmiotów o statusie średnich i dużych zaplanowano również dopłatę do każdej zużytej kilowatogodziny energii elektrycznej.
W czerwcu Ministerstwo Energii ma skierować do Sejmu projektu nowelizacji ustawy. Dokument musi spełniać wymogi Komisji Europejskiej.
Źródło: KRN.pl | 2019-05-31
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)