Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Największe grzechy planowania przestrzennego

Joanna Kus | 2019-05-06

Największe grzechy planowania przestrzennego
Jakie są skutki błędów w zakresie planowania przestrzennego?

Polski system zagospodarowania przestrzennego wymaga natychmiastowych zmian – ocenia Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Już teraz koszty chaosu w dziedzinie gospodarki przestrzennej sięgają 84,3 mld rocznie (łącznie w kategoriach: osadnictwo i infrastruktura techniczna, transport i mobilność, rolnictwo, rynek nieruchomości oraz koszty zewnętrzne w środowisku przyrodniczym).


Utrzymanie obecnego stanu lub jego „kosmetyczne” zmiany grożą pogłębianiem się kryzysu, w tym destabilizacją finansów publicznych, a nawet bankructwem gmin – powiedział prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, podczas konferencji „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”, która odbyła się 26 kwietnia w Krakowie.

W przypadku rynku nieruchomości co roku ubywa 10,9 mld zł z powodu wykupu gruntów, roszczeń odszkodowawczych oraz pomniejszonych wpływów z podatku od nieruchomości.

Jak czytamy w zaprezentowanym podczas konferencji raporcie „Uwarunkowania, skutki i koszty chaosu przestrzennego w Polsce”, przyczynami złej kondycji gospodarki przestrzennej w Polsce są:

  • wadliwe plany miejscowe powiązane z takimi czynnikami jak nadpodaż gruntów budowlanych, rozdrobnienie planów, długi czas sporządzania
  • rujnujące przestrzeń decyzje lokalizacyjne, zwłaszcza tzw. WZ
  • ujemny bilans publicznej gospodarki przestrzennej
  • olbrzymie koszty zewnętrzne chaosu urbanistycznego i rozproszenia zabudowy.

W latach 2003-2017 ogłoszono przeszło 2 mln decyzji o warunkach zabudowy (WZ), z czego 60 proc. stanowiły pozwolenia dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Według danych Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN ok. 50 proc. domów jednorodzinnych w Polsce wybudowano na podstawie WZ. Jednym z błędów w tym zakresie (skutkujących chaosem przestrzennym) jest niewłaściwa interpretacja zasady „dobrego sąsiedztwa”.

Eksperci alarmują, że widoczne są już zagrożenia wynikające ze zmian depopulacyjnych: rosnące niedostosowanie miejsc pracy i zamieszkania przy zwiększającej się luce podażowej, coraz bardziej rozproszone osadnictwo oraz niewydolny system administracyjno-terytorialny.

Źródło: KRN.pl | 2019-05-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Wanda Bajer klacz021246@gmail.com ⋅ 07-05-2019 | 20:05

Artykul jest pozytywne, ale nie mniej wazny jest takze temat design obszaru mieszkan i domów. A mianowicie, ludzie kupukuja mieszkania i na koncu owe mieszkania, na ogól , maja te same wady, to znaczy , pokoje sa tworzone nie biorac pod uwage gdzie ma sie miescic szafe. I kazdy wie ze gdziez trzeba schowac ubrania, tym bardziej, ze w Polsce klimat ma te cztery pory roku, i w kazdej porze, wiadomo, nosi sie rózne ubrania. I miejsce przeznaczone (o ile sie nad tym sie zastanowia arquitekci) jest w skali minimalnej. Daje przez to nastepujace pytanie: Czemu Architekci nie mysla o tym aby przy drzwiach kazdego pokoju, zostawic tyle miejsca aby w nie moglo sie ulokowac szafe na cala szerokosc pokoju i i drzwi nie przedzkazaly w tym celu? Czy naprawde jest tak trudno rozwiazac ta esprawe?

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażinne nieruchomości na zamianękamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Suwałkidomy na sprzedaż powiat Oławskimieszkania na sprzedaż gmina Jaraczewolokale użytkowe na wynajem gmina M. Żorymieszkania na sprzedaż w Brzozowicydomy na wynajem w Krukachmieszkania na wynajem w Starej Łomży przy Szosie

Deweloperzy

);