Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Największe grzechy planowania przestrzennego

Joanna Kus | 2019-05-06

Największe grzechy planowania przestrzennego
Jakie są skutki błędów w zakresie planowania przestrzennego?

Polski system zagospodarowania przestrzennego wymaga natychmiastowych zmian – ocenia Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Już teraz koszty chaosu w dziedzinie gospodarki przestrzennej sięgają 84,3 mld rocznie (łącznie w kategoriach: osadnictwo i infrastruktura techniczna, transport i mobilność, rolnictwo, rynek nieruchomości oraz koszty zewnętrzne w środowisku przyrodniczym).


Utrzymanie obecnego stanu lub jego „kosmetyczne” zmiany grożą pogłębianiem się kryzysu, w tym destabilizacją finansów publicznych, a nawet bankructwem gmin – powiedział prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, podczas konferencji „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”, która odbyła się 26 kwietnia w Krakowie.

W przypadku rynku nieruchomości co roku ubywa 10,9 mld zł z powodu wykupu gruntów, roszczeń odszkodowawczych oraz pomniejszonych wpływów z podatku od nieruchomości.

Jak czytamy w zaprezentowanym podczas konferencji raporcie „Uwarunkowania, skutki i koszty chaosu przestrzennego w Polsce”, przyczynami złej kondycji gospodarki przestrzennej w Polsce są:

  • wadliwe plany miejscowe powiązane z takimi czynnikami jak nadpodaż gruntów budowlanych, rozdrobnienie planów, długi czas sporządzania
  • rujnujące przestrzeń decyzje lokalizacyjne, zwłaszcza tzw. WZ
  • ujemny bilans publicznej gospodarki przestrzennej
  • olbrzymie koszty zewnętrzne chaosu urbanistycznego i rozproszenia zabudowy.

W latach 2003-2017 ogłoszono przeszło 2 mln decyzji o warunkach zabudowy (WZ), z czego 60 proc. stanowiły pozwolenia dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Według danych Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN ok. 50 proc. domów jednorodzinnych w Polsce wybudowano na podstawie WZ. Jednym z błędów w tym zakresie (skutkujących chaosem przestrzennym) jest niewłaściwa interpretacja zasady „dobrego sąsiedztwa”.

Eksperci alarmują, że widoczne są już zagrożenia wynikające ze zmian depopulacyjnych: rosnące niedostosowanie miejsc pracy i zamieszkania przy zwiększającej się luce podażowej, coraz bardziej rozproszone osadnictwo oraz niewydolny system administracyjno-terytorialny.

Źródło: KRN.pl | 2019-05-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Wanda Bajer klacz021246@gmail.com ⋅ 07-05-2019 | 20:05

Artykul jest pozytywne, ale nie mniej wazny jest takze temat design obszaru mieszkan i domów. A mianowicie, ludzie kupukuja mieszkania i na koncu owe mieszkania, na ogól , maja te same wady, to znaczy , pokoje sa tworzone nie biorac pod uwage gdzie ma sie miescic szafe. I kazdy wie ze gdziez trzeba schowac ubrania, tym bardziej, ze w Polsce klimat ma te cztery pory roku, i w kazdej porze, wiadomo, nosi sie rózne ubrania. I miejsce przeznaczone (o ile sie nad tym sie zastanowia arquitekci) jest w skali minimalnej. Daje przez to nastepujace pytanie: Czemu Architekci nie mysla o tym aby przy drzwiach kazdego pokoju, zostawic tyle miejsca aby w nie moglo sie ulokowac szafe na cala szerokosc pokoju i i drzwi nie przedzkazaly w tym celu? Czy naprawde jest tak trudno rozwiazac ta esprawe?

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażinne nieruchomości do kupieniadomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Legnicadomy na wynajem powiat M. Gorzów Wielkopolskimieszkania na sprzedaż gmina Wiązownicadomy na sprzedaż gmina Liskówmieszkania na wynajem w Sworawiedomy na wynajem w Tłubicachdomy na sprzedaż w Podwilczynie

Deweloperzy

);