Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najbardziej zielone polskie miasta. Kraków zamyka listę

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-09-29

Najbardziej zielone polskie miasta. Kraków zamyka listę
Największy udział terenów zielonych wśród polskich miast ma Sopot

Jak wynika z danych GUS największy udział terenów zielonych mają Sopot, Zielona Góra, Gdynia, a także Katowice, Koszalin, Jaworzno, Bydgoszcz, Wałbrzych, Jelenia Góra i Tychy. Zestawienie uwzględnia dane z 66 największych polskich miast.

Opracowane przez portal Rynek Pierwotny dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. pokazały, ile zieleni jest w największych polskich miastach. Raport przygotowano z podziałem na dwa zestawienia – w jednym z nich określając udział terenów zielonych w tkance miejskiej pod uwagę wzięto tereny lasów, parków, zieleńców i zieleni osiedlowej. W tej części pierwsze miejsce zajął Sopot z wynikiem 58,5 proc. terenów zielonych. Tuż za nim uplasowała się Zielona Góra (53,1 proc.), a dalej Gdynia (45 proc.) oraz Katowice (42,8 proc.). Kolejne miejsce zajął Koszalin (36,7 proc.), a dalej Jaworzno (35,2 proc.), Bydgoszcz (34,7 proc.), Wałbrzych (32,6 proc.), Jelenia Góra (32,2 proc.) oraz Tychy (30,2 proc.).

W drugiej części z zestawienia wyłączono lasy. Bez nich pierwsze miejsce zajął Chorzów z wynikiem 20,9 proc. terenów zielonych. Kolejno uplasował się Rzeszów (13,4 proc.) oraz Siemianowice (9,6 proc.), a dalej Bydgoszcz (7,6 proc.), Zamość (6,9 proc.), Sopot (6,5 proc.), Warszawa (6,4 proc.), Kraków (5,8 proc.), Łódź (5,7 proc.) oraz Lublin (5,3 proc.).

 

Kraków najmniej zieloną metropolią

Ciekawym miastem w analizowanym zestawieniu są Katowice – parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej stanowią tam zaledwie 3 proc. powierzchni miasta, gdy tymczasem udział lasów wynosi aż 40 proc. Z kolei w Krakowie, który cechuje się wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, może pochwalić się udziałem terenów zielonej w tkance miejskiej na poziomie zaledwie 10 proc. Jak wskazuje portal rynekpierwotny.pl, w stosunku do 2005 r. udział terenów zielonych w stolicy Małopolski wzrósł tylko o 2 p. p.

Najmniej lasów (zarówno państwowych, jak i prywatnych) ma natomiast Zamość (2 proc.), Siemianowice Śląskie (1 proc.), a także Łomża (1 proc.), Krosno (0 proc.) oraz Świętochłowice (0 proc.). 

Źródło: KRN.pl | 2021-09-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże na sprzedażmieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat Głubczyckidomy na wynajem powiat Proszowickidomy na sprzedaż gmina Kobierzycemieszkania na sprzedaż gmina Kamienica Polskamieszkania na wynajem w Bytomcumieszkania na wynajem w Pastwiskachmieszkania na sprzedaż w Podstole

Deweloperzy

);