Piękno i ekologię łączy w sobie odsłonięty niedawno mural powstały w Bielsku-Białej. Do jego namalowania użyte zostały specjalne farby o właściwościach oczyszczających powietrze, działające na zasadzie procesu fotosyntezy.
Street art w walce ze smogiem
Ekologiczny mural przedstawiający fragment lasu powstał w Bielsku-Białej przy ul. Adama Mickiewicza 9. Dzieło przez minimum 10 lat będzie zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w takim stopniu, jak las o powierzchni ponad 100 mkw. To nie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie tego typu – podobnie działający antysmogowy mural, efekt współpracy dwóch artystów – Maćka Polaka i Dawida Rylskiego, można podziwiać również w Warszawie.
Mural został stworzony na elewacji o powierzchni ponad 100 mkw. przez artystkę Ewę Ciepielewską z grupy Luxus, zaproszoną do współpracy przez Klub Gaja i Galerię Bielską BWA. Pomysł stworzenia takiego dzieła ma swoje źródło w Święcie Drzewa obchodzonym 10 października – co roku tego dnia odbywa się ogólnopolska akcja sadzenia drzew. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, działającym na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Akcja odbywa się od 2003 r. Tegoroczne wydarzenie obchodzone jest pod hasłem "Święto Drzewa dla zwierząt!". Sam mural został natomiast uroczyście odsłonięty 12 października br. Z tej okazji posadzono również platan.
Mural Ewy Ciepielewskiej został wykonany farbami włoskiej firmy Airlite. Działają one podobnie jak proces fotosyntezy zachodzący u roślin, gdy chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób wykorzystano właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki.
– Mural został namalowany przez wybitną artystkę. Łączą się w nim trzy aspekty – artystyczny, ekologiczny i edukacyjny. To bardzo dobrze, jeśli kilka rzeczy spina się w jedno. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy zagrożenie dla planety jest namacalne – mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Ewa Ciepielewska to polska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem profesora Konrada Jarodzkiego. W 1982 r. została współzałożycielką grupy Luxus, słynnej wrocławskiej grupy artystycznej. Grupa Luxus zorganizowała dotąd wiele wystaw. Prace jej członków można podziwiać w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w zagranicznych kolekcjach publicznych i prywatnych.
Źródło: KRN.pl | 2020-10-14
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)