Zrównoważona mobilność miejska może zmienić przestrzeń komunikacyjną polskich miast. Pilotaż potrwa 2 lata.
Pięć polskich miast weźmie udział w pilotażu dotyczącym wprowadzenia planów zrównoważonej mobilności miejskiej, tzw. SUMP. Będą to strategie przyjaznego transportu w mieście, które obejmą miejsca, gdzie wsparcia wymaga transport pieszy, rowerowy, a także samochodowy. Jak podkreśliła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska, wypracowane strategie mają połączyć różne formy komunikacji, ale priorytetami są zdrowie mieszkańców oraz ochrona środowiska.
Chęć wzięcia udziału wyraziło 37 miast, z czego zakwalifikowano 5. W pilotażu wezmą udział Rawicz, Konin, Subregion Centralny Województwa Śląskiego, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Białostocki Obszar Funkcjonalny.
We wdrażaniu założeń strategii miastom pomogą Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a także unijna inicjatywa JASPERS. Przedstawiciele ośrodków mają za zadanie wsparcie zarówno w aktualizacji, jak i opracowanie SUMP, co odnosić się ma do zaopiniowania danych, przygotowania analiz itp.
Pozostałe miasta, które zgłosiły się do programu, będą mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, w ramach których przekonają się, jakie wyniki uzyskują zaangażowane w pilotaż jednostki, a przede wszystkim dowiedzą się, jakich błędów unikać i poznają dobre praktyki. Sesje warsztatowe mają być również okazją do wymiany doświadczeń.
Źródło: KRN.pl | 2019-04-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)