Związek Miast Polskich przeforsował najważniejsze dla miast zapisy. Rozwiązania znalazły się w rozporządzeniu do ustawy o cenach prądu.
Do publikacji w Dzienniku Ustaw trafiło rozporządzenie w sprawie cen prądu. Dotyczy ono przede wszystkim określenia zasad wyliczania różnicy ceny czy finansowego zadośćuczynienia. Ponadto zawarte w nim zapisy regulują zarówno kwestie związane z średnioważonymi cenami rynkowymi, jak i ceny, które weszły w życie 30 czerwca 2018 r. W dokumencie nie zabrakło również formuł pozwalających na obliczenie własnych kosztów funkcjonowania i kosztów pozyskania oraz umorzenia „zielonych certyfikatów”.
Po czerwcowej nowelizacji ustawy o cenach prądu sprzedawcy energii będą starać się o zwrot różnicy cen zakupu i sprzedaży (która została zamrożona) według regulacji przyjętych w grudniu 2018 r. - dotyczy to pierwszego półrocza br. Jeśli chodzi o sprzedaż energii do odbiorców końcowych, w przypadku której cena została zamrożona, wypłata różnicy ceny obejmie drugie półrocze. Odnosi się to do gospodarstw domowych, małych i mikro firm, szpitali oraz jednostek finansów publicznych. Pomoc de minimis będzie z kolei przeznaczona dla starających się o zwrot pozostałych firm.
W trwających w lipcu konsultacjach w związku z rozporządzeniem, spośród 364 zgłoszonych uwag, 114 z nich zyskało akceptację. Biorący udział w pracach nad rozporządzeniem pełnomocnik Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych Marek Wójcik poinformował, że dokument zawiera rozwiązania mające ułatwić procedurę wnioskowania i uczynić ją prostszą.
Źródło: KRN.pl | 2019-07-26
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)