W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Rada ma go przyjąć w III kwartale br.
Kooperatywa mieszkaniowa już wkrótce może wejść do polskiego porządku prawnego. Starania w tym kierunku podjęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, kierując do wykazu prac legislacyjnych projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Przyjęcie zawartych w dokumencie propozycji umożliwiłoby pozyskanie finansowania tego typu przedsięwzięć z banków. Obecnie nie mają one w swojej ofercie produktów dla tej formy budownictwa. Prawne funkcjonowanie kooperatyw mieszkaniowych stworzyłoby okazję do nawiązania współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. W myśl zapisów projektu mają powstać zasady regulujące przeznaczanie terenów gminnych, na których mogłyby powstawać kooperatywy, a także kryteria dotyczące organizowania przetargów na działki.
Przyjęcie projektu będzie wiązało się również z określeniem formy kooperatywy – porozumienie o współpracy lub spółka cywilna. Ponadto przy okazji zawiązywania kooperatywy oprócz sprecyzowania czasu trwania porozumienia bądź spółki konieczne jest określenie, jaką odpowiedzialność finansową ponoszą poszczególni członkowie i w jaki sposób inwestycja ma być rozliczna.
W porównaniu do zakupu mieszkania z inwestycji deweloperskiej kooperatywa pozwala na zaoszczędzenie ok. 20-30 proc. Jako atut rozwiązania często wskazuje się też wpływ na wybór sąsiadów.
Źródło: KRN.pl | 2019-05-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)