Studenci architektury Politechniki Krakowskiej zajęli I miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym 24h Farmer. Uczestnicy mieli dobę na stworzenie projektu miejskiego budynku, który mógłby pełnić funkcję gospodarstwa rolnego
Krakowscy studenci laureatami międzynarodowego konkursu architektonicznego
Krakowscy studenci Julia Sierpień i Yaroslav Panasevych zaprojektowali wertykalną miejską farmę balkonową. Musieli spełnić liczne wymagania, jak np. uniwersalność obiektu i możliwość dopasowania go do różnych przestrzeni miejskich oraz konieczność dostosowania projektu do zmieniających się, również ze względu na pandemię, potrzeb ludzi. Wyzwanie konkursu polegało na stworzeniu modelu budynku, który może pełnić funkcję gospodarstwa rolnego w mieście i zapewniać przestrzeń do uprawy warzyw i owoców oraz hodowli bydła. Jednocześnie projekt ma umożliwiać współpracę sąsiedzką i sprzyjać zacieśnianiu społecznych więzi.
– Pomysł zaczerpnęliśmy z życia. W Internecie jest dużo zdjęć pokazujących, jak ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie pandemii, np. przekazują sobie na rozciągniętych między oknami linach różnego rodzaju produkty, rośliny, warzywa i owoce. Wszystkie te skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób – podkreślił Yaroslav Panasevych.
Farma miejska a zrównowazony rozwój miast
Jury konkursu doceniło pomysł Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha m.in. za elastyczność projektu i możliwość dostosowania go do zastanych konstrukcji budynków. W uzasadnieniu decyzji podkreślono także, że nie jest to projekt utopijny, ale jak najbardziej osiągalny – taki, który można łatwo zrealizować.
– Nasze rozważania nad koncepcją farmy miejskiej zaczęliśmy od diagnozy współczesności i aktualnych potrzeb ludzi. Istotne dla nas jest to, że w czasie wielkich przemian, które obserwujemy, społeczeństwo zaczyna na nowo myśleć o zrównoważonym rozwoju miast w zakresie mobilności, efektywności energetycznej i zielonej gospodarki. Jednocześnie miasta są coraz bardziej zatłoczone i gęściej zabudowywane. Mierzymy się dodatkowo z problemami spowodowanymi pandemią. Przez nią uczymy się żyć w zamknięciu i pracować zdalnie. Równocześnie jesteśmy bliżej swoich sąsiadów. Nauczyliśmy się również cenić lokalne produkty i kontakt z naturą – dodała Julia Sierpień.
Konkurs 24h Farmer został zorganizowany przez międzynarodową platformę konkursów Ideas Forward już po raz 35. Jego celem jest jednoczesne wyłonienie nowatorskich koncepcji architektów z całego świata i zmniejszenie importu dóbr, które można produkować lokalnie, a tym samym promować lokalną gospodarkę i tworzyć nowe miejsca pracy. Organizatorzy konkursu wierzą, że łącząc koncepcje projektantów z całego świata można sprostać potrzebom każdego miasta, miejsca czy dzielnicy oraz uczynić je bardziej samowystarczalnymi, wydajnymi i ekologicznymi.
W czasach pandemii doceniliśmy lokalne produkty
Organizatorzy konkursu podkreślają również, że trwająca obecnie pandemia pomogła zweryfikować potrzeby społeczne. Mieszkańcy miast nauczyli się cenić lokalne produkty, a odpowiedzią na te potrzeby było pojawienie się gospodarstw oferujących dostawę świeżych produktów bezpośrednio do drzwi klienta.
Źródło: KRN.pl | 2020-11-20
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)