Miasto z klimatem to działania w obszarach wspierających zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju. W ramach programu wspierane będą proklimatyczne inwestycje dotyczące m.in. ekologicznego transportu, elektromobilności, odnawialnych źródeł energii, czystego powietrza oraz poprawy bilansu wodnego w walce z suszą.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu udzielają pomocy finansowej i merytorycznej w zakresie podejmowanych przez miasta działań. To na samorządowcach spoczywa jednak wspieranie lokalnych inicjatyw na rzecz zdrowia oraz podnoszenia jakości życia mieszkańców.
Dotacje realizowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczone są m.in. za wykonywanie przez miasta zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi wraz z udziałem zielono-niebieskiej infrastruktury. Pula uruchomionego w czerwcu naboru to 60 mln złotych.
Gminy mogą również pozyskać środki finansowe z nowej edycji Funduszy Norweskich – m.in. na realizację działań dotyczących retencji i rozwoju zieleni. Pula uruchomionego w marcu naboru to ok. 100 mln złotych.
Inicjatywa Miasto z klimatem ma na celu promowanie dużych inwestycji proekologicznych m.in. ciepłowni geotermalnych i kogeneracji. Inicjatywa ta uwzględnia także szereg mniejszych rozwiązań, które dotyczą bezpośrednio pojedynczych mieszkańców. Ekologiczne i energooszczędne działania powinny bezpośrednio oddziaływać na życie obywateli, poprawiając jego standard. Idea Miasta z klimatem skierowana jest do gmin, w których zauważalne jest nawarstwienie szeregu współczesnych wyzwań.
Miasto z klimatem – zakres działań
Miasto z klimatem ma zachęcić gminy oraz miejskie przedsiębiorstwa do korzystania z oferowanego wsparcia finansowego. NFOŚiGW przygotował szereg różnych programów, które skierowane są nie tylko do samorządów, ale także przedsiębiorców i osób fizycznych. Wszystkie te przedsięwzięcia mają pozytywnie wpłynąć na środowisko.
6 najważniejszych działań w ramach Miasta z klimatem:
- Wspieranie elektromobilności poprzez m.in. rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego oraz budowa stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Przygotowane programy to: eVAN, Zielony samochód oraz Koliber. Jest to odpowiednio dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego, osobowego oraz program pilotażowy dla taksówek.
- Geotermia, czyli wykorzystanie wód termalnych jako jednego z najwydajniejszych źródeł energii odnawialnej. Programem jest Polska Geotermia Plus, dzięki której możliwe jest udostępnianie wód termalnych w Polsce.
- Fotowoltaika – zapewnienie oszczędnego, przyjaznego dla środowiska źródła prądu. Programami w tym sektorze są: Mój Prąd, Energia Plus, Ciepłownictwo powiatowe oraz Agroenergia.
- Retencja to zespół działań, których celem jest walka z lokalnym powodziami oraz niewydolnością systemów kanalizacyjnych. Podjęte czynności mają również sprzyjać zmniejszeniu negatywnego oddziaływania wysp ciepła. Programem jest Moja Woda.
- Zieleń miejsca z programem Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczania skutków zagrożeń środowiska. Działania obejmują m.in. budowę ogrodów deszczowych, zielonych dachów i ścian, instalacji gromadzących wodę deszczową oraz rond infiltrujących, jak również rozbudowę parków miejskich z uwzględnieniem odnowy gatunkowej.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym polegająca na ponownym wykorzystaniu materiałów. Programami są Racjonalna gospodarka odpadami oraz Gospodarka o obiegu zamkniętym.
Krynica Zdrój – pierwsze Miasto z klimatem
8 lipca 2020 roku w Krynicy Zdroju podpisano pierwszy list intencyjny między władzami miasta a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu.
Krynica Zdrój dzięki inicjatywie Miasto z klimatem pozyska środki m.in. na wykonanie kolejnych odwiertów w poszukiwaniu wód termalnych. Miejscowość została wybrana jako miasto pilotażowe programu, jednak idea ta nie jest skierowana wyłącznie dla uzdrowisk.
Wiceprezes NFOSiGW Artur Michalski wyraził nadzieję, że również inne gminy pójdą w ślad Krynicy Zdroju i włączą się w inicjatywę Miasta z klimatem. Na spotkaniu, obecni byli m.in. prezydenci Skierniewic i Tomaszowa Mazowieckiego, czyli kolejnych miast również zainteresowanych udziałem w pilotażu programu.
Źródło: e-biurowce.pl | 2020-07-13
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)