Krakowscy naukowcy w nowatorski sposób chcą walczyć ze smogiem. Wsparcie naturalnego układu wentylacyjnego ma uchronić przed gromadzeniem się zanieczyszczeń.
Przewietrzanie Krakowa miałyby wspomagać wieże wentylacyjne. Mechanizm opracowany przez naukowców z Politechniki Krakowskiej ma za zadanie ułatwić naturalny system wentylacyjny Krakowa, a w ten sposób chronić przed kumulowaniem się zanieczyszczeń.
Jak w rozmowie z RMF24.pl zaznacza uczestniczący w projekcie Aleksander Pistol, wieże wentylacyjne są na razie na etapie wczesnych badań. Naukowcy nie określili jeszcze czy faktycznie miałyby to być wieże, czy też wystarczyłyby wentylatory montowane na budynkach znajdujących się w strategicznych dla ruchów powietrza lokalizacjach.
Opracowywane przez naukowców rozwiązanie rozpatrywane jest w kontekście elementu wspomagającego szereg działań podejmowanych przez miasto na rzecz czystego powietrza. Byłby on uruchamiany nim zanieczyszczenia zaczną się gromadzić. Co ważne, działanie nie opiera się na „przepychaniu” smogu, ale wspomaganiu naturalnego przemieszczania się powietrza.
Wieże wentylacyjne może poprawić jakoś powietrza w Krakowie, ale także w innych miejscowościach dotkniętych problemem zanieczyszczeń. Naukowcy podkreślają jednak, że aby móc zastosować opracowywany przez nich mechanizm, trzeba indywidualnie zbadać naturalne przewietrzanie i rozmieszczenie korytarzy powietrznych na danym obszarze.
Źródło: RMF24.pl | 2019-09-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)