Na terenie Polski znajduje się ponad 46 tys. masztów telefonii komórkowej. Co ciekawe, raport naukowców z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego pokazuje, że ich lokalizacja nie wpływa na cenę pobliskich nieruchomości. Dlaczego? Odpowiadamy.
BTS wpisane w krajobraz, ale nadal kontrowersyjne
Stacje bazowe telefonii komórkowej są wpisane w krajobrazy naszych miast i wsi. Są one konieczne, aby utrzymać łączność telekomunikacyjną. To szczególnie istotne w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji szacuje, że w całym kraju takich masztów jest ponad 46 tys. Ich budowa i lokalizacji blisko budynków mieszkalnych często budzi jednak spore kontrowersje.
Badacze z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przeanalizowali stereotyp, który wskazywał na to, że stacje wpływają negatywnie na wartość położonych w okolicy nieruchomości. Badanie zostało przeprowadzone w dzielnicy Wilanów w Warszawie. Na 12 500 mieszkań i około 450 lokali usługowych przypada 25 stacji bazowych, które obsługują różne częstotliwości. Między 2016 a 2020 doszło do 1825 transakcji.
Czy BTS obniżają wartość nieruchomości? Obalony stereotyp
Krakowscy naukowcy pod lupę wzięli ceny nieruchomości, które położone są w odległości 50 i 200 metrów od masztów telefonii komórkowych. Wyniki zaprzeczają stereotypowemu myśleniu, że bliskość BTS negatywnie wpływa na wartość nieruchomości.
- Modele nie wykazały istotnego wpływu bliskości stacji bazowych telefonii komórkowej na ceny transakcyjne nieruchomości mieszkaniowych. Ewentualny zaobserwowany wzrost cen w pobliżu stacji BTS może być interpretowany jedynie jako skutek braku możliwości kontrolowania innych zmiennych (takich jak bardziej atrakcyjna lokalizacja nieruchomości) lub jako efekt przypadkowości transakcji rynkowych - można przeczytać w raporcie UEK.
Co więcej, jego autorzy wykazali, że
głównymi czynnikami, które wpływają na cenę wynajmu lub zakupu mieszkania są metraż, kondygnacja oraz odległość, jaka dzieli je od przystanków, szkół czy innych lokali publicznych. Stacje bazowe nie mają na wartość większego wpływu.
Edukacja społeczna jest koniecznością
Badanie „Stacje BTS a ceny nieruchomości” przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowskie określane jest jako pionierskie wśród polskich prac naukowych.
- W przestrzeni publicznej stale mierzymy się z fałszywymi informacjami na temat funkcjonowania i oddziaływania stacji bazowych telefonii komórkowych na otoczenie – zarówno to fizyczne, jak i społeczne. Wyniki analizy UEK konfrontują nas z pewnymi utartymi stereotypami ekonomicznymi i stanowią rzetelne źródło wiedzy popartej dowodami - ocenia wiceprezes KIGEiT, Jarosław Twaróg.
Podkreśla przy tym szczególne znaczenie edukacji społeczeństwa, która w przypadku dynamicznego i szybkiego rozwoju nowych technologii, staje się koniecznością. Nowe rozwiązania technologiczne nie tylko na stałe stanowią część naszej codzienności, ale ich znaczenie wciąż wzrasta i będzie wzrastać.
Źródło: KRN.pl | 2022-09-26
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)