Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Łódź partnerem unijnego programu rewitalizacji miast

Anna Sadkowska-Rojek | 2020-12-29

Łódź partnerem unijnego programu rewitalizacji miast
Łódź na przykładzie rewitalizacji EC1 zaprezentuje dobre praktyki w ożywianiu obszarów miast

Łódź z zespołem budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, obecnym kompleksem EC1, dołączyła do programu Unii Europejskiej „T-Factor”. Projekt ma na celu wymianę doświadczeń i innowacji związanych z rewitalizacją miast.

Rewitalizacja jako proces przywracania świetności miejskim obszarom, jest złożonym przedsięwzięciem prowadzonym na dużą skalę. Jej powodzenie zależy m.in. od zastosowanych rozwiązań i właśnie tą kwestią zainteresowali się pomysłodawcy programu „T-Factor”. Jest to prestiżowy projekt badawczy finansowany przez Komisję Europejską ze środków programu Horyzont 2020. Dotyczy tzw. „miejsc tymczasowych”, które można spotkać w miastach na całym świecie, a także „tymczasowej urbanistyki”. Wśród miast biorących udział w projekcie, takich jak Barcelona, Florencja, Marsylia, Dortmund, Londyn, Szanghaj i Nowy Jork, znalazła się także Łódź. Miasta mają przedstawiać swoje doświadczenia w zakresie rewitalizacji oraz wymieniać się innowacjami w obszarze zarządzania, designu czy aspektów prawnych. Realizacja projektu ma trwać cztery lata.

Cieszę się bardzo, że wieloletnie wysiłki Łodzi w zakresie rewitalizacji zostały dostrzeżone i docenione poza granicami naszego kraju – przyznała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi – Bogate doświadczenia to kapitał, którym możemy i chcemy się dzielić z innymi, aby w przyszłości procesy rewitalizacji przebiegały wszędzie coraz sprawniej. To dla nas także okazja do poznania jeszcze bliżej dobrych praktyk innych miast i wykorzystania ich w Łodzi. Przypomnę, że to pierwszy projekt realizowany przez nasze miasto ze środków Programu Horyzont 2020. Niewiele polskich samorządów uczestniczy w takich projektach badawczych. Naszą aktywność w tym zakresie już zauważono w kraju – zostaliśmy nominowani w tym roku do Nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii jednostki samorządowe. 

 

EC1 przykładem mądrze prowadzonych projektów rewitalizacji

Łódź, biorąc za przykład rewitalizację kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury, zaprezentuje dobre praktyki w stopniowym ożywianiu obszarów i obiektów w zmiennej, wymagającej szybkich adaptacji rzeczywistości. Swoje doświadczenia ma przekazać takim miastom jak Amsterdam, Mediolan, Lizbona, Kowno i Bilbao. Kompleks EC1 pełni obecnie funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Rewitalizację obiektu przeprowadzono łącząc elementy architektury z początku ubiegłego stulecia z inspiracją nowoczesnym nurtem postindustrialnym. Zagospodarowany na nowo teren dawnej Elektrowni Łódzkiej jest dziś jednym z największych w kraju instytucji kultury, stopniowo uruchamiającej kolejne elementy oferty, atrakcje i usługi.

Jesteśmy dumni z tego, że EC1 jest wzorcowym projektem rewitalizacji i inspiracją dla wielu ważnych europejskich miast – podkreślił Błażej Moder, dyrektor instytucji – Projekty rewitalizacyjne najczęściej są bardzo złożone i zaplanowane na lata. Rok 2020 udowodnił, że toczą się w zmiennych okolicznościach. Dlatego stopniowe wprowadzanie kolejnych funkcji pozwala z jednej strony, uratować budynki czy obszary przed dalszą degradacją, z drugiej natomiast daje szansę na reakcję, korektę założeń i dostosowanie do nowych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności.

 

„Przestrzeni tymczasowych” jest w Europie coraz więcej

Projekt „przestrzeniami tymczasowymi” nazywa wolne budynki, działki i niewykorzystane przestrzenie, których na terenie całej Europy jest coraz więcej. Na wstępnym etapie rewitalizacji pełnią one funkcję miejsc przeznaczonych, w ograniczonym okresie czasu, do współtworzenia i eksperymentowania. Takie przestrzenie często mają szansę na stałe zagościć w krajobrazie lokalnym, stanowiąc prototypy przyszłych dzielnic i obszarów. Program „T-Factor” ma na celu praktyczne wdrażanie zgromadzonych przez miasta takie jak Łódź doświadczeń, narzędzi, wytycznych i lokalnych działań pilotażowych w celu przetestowania możliwości korzystania z koncepcji "przestrzeni tymczasowych" i „tymczasowej urbanistyki” we wszystkich miastach Unii Europejskiej. 

Źródło: KRN.pl | 2020-12-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdziałki na sprzedażinne nieruchomości na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Wrocławdomy na wynajem powiat M. Chełmdomy na wynajem gmina Dorohuskmieszkania na sprzedaż gmina Miasteczko Krajeńskiemieszkania na wynajem w Wysokiemieszkania na sprzedaż w Niepszczołągdomy na sprzedaż w Niewiarowie

Deweloperzy

);