Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kto kupuje mieszkania w Polsce?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-05-23

Kto kupuje mieszkania w Polsce?
Najczęstszy powód nabycia mieszkania to zakup inwestycyjny.

Przeprowadzono badania, których celem było stworzenie profilu przeciętnego kupca, nabywającego nieruchomości mieszkaniowe w naszym kraju. Wyniki mogą być zaskakujące.

Kto kupuje mieszkania?

Jak pokazały badania przeprowadzone przez Metrohouse, celem większości transakcji wcale nie jest zakup pierwszego mieszkania na własny użytek, które potwierdziło 28 proc. ankietowanych. Więcej, bo 34 proc. zyskał zakup inwestycyjny, wiążący się z lokowaniem nadwyżek finansowych w nieruchomościach. Na kolejnych miejscach znalazły się: przeprowadzka do większego mieszkania (25 proc. ankietowanych), zmiana lokalu na mniejszy (5 proc.) oraz przeprowadzka do innego miasta (5 proc.). Właścicielami większości mieszkań zostawali pracownicy etatowi (55 proc.) oraz przedsiębiorcy (22 proc.) Mniejszy udział w inwestycjach miały natomiast osoby zatrudnione na kontraktach managerskich i emeryci. Średni wiek kupującego to 30-40 lat. Stanowią oni aż 41 proc wszystkich nabywców lokali mieszkalnych. Najrzadziej kupują je natomiast seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia. Ciekawe są również powody zakupu mieszkań. Okazuje się bowiem, że emeryci najczęściej planują przeprowadzkę do mniejszego lokalu, a managerowie do większych. Zakup inwestycyjny jest natomiast domeną pracowników etatowych.

 

Kto sprzedaje nieruchomości?

O ile kupcami najczęściej zostają osoby w przedziale wiekowym 30-40 lat, o tyle zbywają je głównie osoby w wieku 40-50 lat (29 proc. ankietowanych) oraz starsze. Większość sprzedawców to pracownicy etatowi (42 proc.), przedsiębiorcy (26 proc.) oraz emeryci (19 proc.). Na podjęcie takiej decyzji wpływ mają głównie powody finansowe. Potwierdziło to 35 proc. ankietowanych. Najczęściej twierdzili oni, że zależy im na uwolnieniu środków finansowych, które mogliby zainwestować w inny sposób, poza sektorem nieruchomości mieszkaniowych. Wśród powodów często pojawiały się również: przeprowadzka do większego mieszkania (25 proc.) czy sprzedaż nieruchomości pochodzącej ze spadku (15 proc.)
Badania przeprowadzone przez Metrohouse dotyczyły I kwartału bieżącego roku.  

Źródło: KRN.pl | 2021-05-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);