Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju ponad milion osób w Polsce wciąż posiada książeczki mieszkaniowe. To już kolejne zmiany, które czekają je w tym roku.
Przed 1995 r. książeczka mieszkaniowa stanowiła najpopularniejszy sposób odkładania funduszy na własne M. Niestety późniejsza denominacja sprawiła, że większość zebranych w ten sposób środków przepadła. Rząd chcąc częściowo zrekompensować dewaluację oszczędności, utworzył tzw. premię gwarancyjną. Jest to jednorazowa wypłata przysługująca osobom posiadającym książeczki mieszkaniowe założone najpóźniej 23.10.1990 r. Jej wysokość przekracza 9 000 zł. Do tej pory środki te można było przeznaczyć na zakup lub remont nieruchomości, wniesienie do banku wkładu własnego do kredytu hipotecznego, partycypację w nieruchomości w ramach TBS albo spłatę kredytu spółdzielczego. Specjaliści często zauważali jednak, że zakres wykorzystania środków z premii gwarancyjnej jest zbyt wąski. Rząd postanowił więc wprowadzić w tej kwestii znaczne zmiany. Pierwsze z nich przedstawiono 28.07.2020 r. wraz z projektem ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju. Zakładały one nie tylko rozszerzenie zakresu wykorzystania funduszy z premii gwarancyjnej, ale również pierwszeństwo udziału w rządowym programie „Mieszkanie na start” dla posiadaczy książeczek.
Nowe możliwości wykorzystania premii gwarancyjnej
Kolejne zmiany obejmuje ustawa z 28.10.2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Na jej podstawie premie gwarancyjne można będzie przeznaczyć m.in. na:
- pokrycie kosztów poniesionych w związku z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu na prawo własności;
- termoizolację nieruchomości mieszkalnej, pod warunkiem, że jej koszt wyniesie przynajmniej 6000 zł (w jej skład może wchodzić zarówno ocieplenie budynku jak i wymiana starego pieca węglowego, czy zamiana obecnych źródeł ciepła na ekologiczne);
- montaż albo wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz gazowej;
- koszty związane z dochodzeniem do własności nieruchomości na drodze najmu instytucjonalnego;
Ponadto zmiany w zasadach funkcjonowania premii gwarancyjnej zakładają, że będzie ona wypłacana również (inaczej niż do tej pory) osobom, które nie posiadają 100 proc. udziałów w danej nieruchomości. Otrzymają one fundusze pod warunkiem, że są właścicielami przynajmniej ¼ budynku.
Ustawa została przyjęta przez Sejm. Obecnie czeka na zatwierdzenie przez Senat, a następnie przez prezydenta. Zacznie obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.
Warto również wspomnieć, że na premię gwarancyjną – zarówno w obecnym, jak i nowym kształcie – mogą liczyć osoby, które zarejestrowały swoje książeczki mieszkaniowe w banku. Mają na to czas do końca 2021 r.
Źródło: KRN.pl | 2020-12-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)