Kraków zakwalifikował się do konkrsu o tytuł Zielonej stolicy Europy. Będzie konkurował z 17 europejskimi miastami.
W kwietniu 2020 r. zostanie ogłoszone ścisłe grono finalistów konkursu o tytuł Zielonej stolicy Europy. Szansę na zdobycie miana ma również Kraków, który znalazł się wśród 18 wytypowanych europejskich miast. Uczestnicy wyłonieni w kwietniu na przełomie maja i czerwca przedstawią jury swoje działania.
Stolica Małoposki jest drugim miastem w Polsce o największej powierzchni oraz liczbie ludności. Jak we wniosku aplikacyjnym zaznaczył Jacek Majchrowski, Kraków pokazuje, że działania proekologiczne podejmowane przez miasto mogą współgrać z intensywnym rozwojem metropolii. W dokumencie prezydent podkreślił również, że miasto od ponad 20 lat czynnie angażuje się w działania mające na celu poprawę jakości powietrza oraz wyeliminowania chaosu planistycznego.
W swojej części Europy Kraków wyróżnia się walką z zanieczyszczeniami. Przykładem jest tutaj wymiana starych pieców, wprowadzenie zakazu używania paliw stałych czy inwestowanie w nowoczesny tabor komunikacji miejskiej – już przeszło 73 proc. pojazdów spełnia normy Euro 6. Ponadto Kraków najszybciej w Polsce zwiększa miejskie tereny zielone. Trzy lata temu miasto nabyło obszary pod zieleń o wartości 9,2 mln euro. Dodatkowo w ostatnim czasie wprowadzono Strefę Czystego Transportu.
Przyjęty przez Kraków plan obejmujący walkę z emisją gazów cieplarnianych zakłada ich redukcję o 30 proc. Pożądany efekt ma zostać osiągnięty do 2030 r.
Źródło: KRN.pl | 2019-11-20
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)