Wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego należą do głównych składowych budżetu większości społeczeństwa. Okazuje się jednak, że z roku na rok są one coraz wyższe. Obecnie 3-osobowa rodzina musi na nie przeznaczyć ok. 967 zł miesięcznie.
Czym są koszty mieszkania?
W ich skład wchodzą wszelkie opłaty związane z wyposażeniem, utrzymaniem i prowadzeniem domu. Według danych przedstawionych przez HRE Investment w październiku wzrosły one o 55 zł, czyli 7,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podwyżki są oczywiście związane z inflacją, jednak postępują one nierównomiernie szybko. Co więcej, są od niej aż o połowę wyższe. GUS podaje, że poziom inflacji w październiku bieżącego roku wzrósł o 3,1 proc. Okazuje się również, że inne składowe naszych wydatków nie zanotowały aż takich wzrostów. Przykładowo w przypadku usług z zakresu edukacji było to 5,8 proc więcej niż przed rokiem, a zdrowia 5,1 proc. Korzystanie z hoteli i restauracji również było droższe o 5,1 proc. Skąd więc tak duża podwyżka kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego?
Gigantyczne wzrosty opłat za wywóz śmieci
W skład kosztów utrzymania domu lub mieszkania wchodzą m.in. opłaty za energię elektryczną, czynsz, wodę, opał, gaz, kanalizację, wywóz śmieci czy usługi związane z domem. Choć wszystkie z nich zaliczyły w tym roku podwyżkę, w przypadku większości była ona nieznaczna (poniżej 5 proc. więcej względem ubiegłego roku). Więcej zapłaciliśmy jedynie za usługi związane z domem (7,8 proc.), energię elektryczną (11,7 proc.) oraz wywóz śmieci. To właśnie ten ostatni czynnik jest w dużej mierze odpowiedzialny za podniesienie kosztów utrzymania mieszkania, ponieważ w ciągu roku podniósł się aż o 50 proc. Tym samym, według danych Eurostatu Polska zyskała pierwsze miejsce pod względem wzrostu opłat w tej kategorii. Z pewnością nie jest to wzbudzająca optymizm informacja. Podwyżki cen za wywóz śmieci wiążą się z nowymi zasadami segregacji odpadów, które wymusiły inny sposób ich odbioru od mieszkańców oraz późniejszego składowania, a także konieczność zaopatrzenia gospodarstw domowych w większą ilość pojemników. Do tej pory były one 3, obecnie 5. Są to wytyczne Unii Europejskiej, których celem jest zwiększenie skali recyklingu i minimalizacja odpadów zalegających na wysypiskach.
Źródło: KRN.pl | 2020-11-17
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)