W ubiegłym miesiącu zanotowaliśmy najwyższy skok cenowy w tym sektorze od początku 2020 r. Budowa budynków drożeje szybciej niż budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej czy specjalistyczne roboty budowlane.
Koszty budowy mieszkań wyższe o ponad 5 proc,
Jak wynika z najnowszych danych GUS-u, w sierpniu ceny produkcji budowalno-montażowej wzrosły o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem bieżącego roku oraz o 4,4 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Koszt budowy budynków mieszkalnych wzrósł natomiast o 5,1 proc. względem sierpnia 2020 r. Dynamiczny trend rosnący zauważalny jest od marca bieżącego roku. Niemal przez cały ubiegły rok ceny plasowały się na tym samym poziomie, w tym roku natomiast każdy kolejny raport przedstawia wyższy wynik. Dla porównania koszt specjalistycznych robót budowlanych podniósł się o 3,7 proc., a budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 4,5 proc.
Mieszkania nie będą tańsze
GUS zaznacza, że są to wstępne dane, już teraz widać jednak, że raczej nie możemy liczyć na obniżki cen mieszkań w najbliższym czasie. Rosnące koszty produkcji budowlano-montażowej sprawiają, że wybudowanie budynku mieszkalnego wymaga większych nakładów finansowych, to natomiast ma wpływ na ostateczną cenę nieruchomości. Stale podnoszące się koszty materiałów budowlanych oraz usług są jednym z czynników decydujących o dynamice cen na rynku nieruchomości.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)