Stolica Danii otrzymała tytuł Światowej Stolicy Architektury 2023. Ważną funkcję przekaże jej dzierżące aktualnie ten tytuł Rio de Janeiro.
Nadanie Kopenhadze tytułu Światowej Stolicy Architektury oznacza, że już za dwa lata wybrane miasto będzie gospodarzem International Union of Architect’s World Congress, czyli Światowego Kongresu UIA. Stolica Architektury wybierana jest co trzy lata. Miasto staje się wówczas międzynarodowym forum debaty w kwestiach urbanistycznych związanych z przyszłością architektoniczną miast, a także potrzeb ich mieszkańców. Jak donosi portal architektura.info, Kopenhaga będzie pełnić funkcję gospodarza serii ważnych wydarzeń i programów pod hasłem „Sustainable Futures – Leave No One Behind", czyli „Zrównoważona przyszłość – nie zostawiaj nikogo w tyle".
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pochodnia tytułu Światowej Stolicy Architektury przechodzi do Kopenhagi z Rio de Janeiro. Inauguracyjna Światowa Stolica Architektury w Rio była prawdziwym sukcesem, podkreślając ważną rolę planowania miejskiego, zwłaszcza w kontekście pandemii – powiedziała cytowana przez portal architektura.info Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.
Pomysł przyznawania kolejnym miastom tytułu Światowej Stolicy Architektury został zainicjowany przez UNESCO i UIA – instytut badawczy z siedzibą w Brukseli. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na rolę architektury miejskiej w zrównoważonym rozwoju miast. W zeszłym roku Stolicą Architektury zostało Rio de Janerio, a uczestnicy kongresu w trakcie konferencji online pochylili się nad zagadnieniem współistnienia dzisiejszych społeczności miejskich – hasło przewodnie brzmiało „All the worlds. Just one world”.
– To szansa dla zwykłych ludzi i światowych przywódców, aby dostrzec wartość projektowania w codziennym życiu. Nasze partnerstwo z UNESCO wzmacnia miejsce architektury i projektowania urbanistycznego w promowaniu wartości kulturowych i wpływów w społeczeństwie, tak bardzo potrzebnych w dzisiejszym świecie. Architekci widzą świat zarówno takim, jakim jest, jak i takim, jakim mógłby być – zauważył Thomas Vonier, przewodniczący UIA.
Źródło: e-biurowce.pl | 2021-08-09
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)