Choć sytuacja gospodarcza w kraju jest najgorsza od lat, w ostatnim miesiącu zanotowano lekką poprawę klimatu koniunktury w większości jej obszarów. Nastroje w budownictwie również są coraz lepsze.
Jak podaje GUS, w kwietniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury nieco wzrósł w porównaniu z marcem. W budownictwie wyniósł on -13,7, podczas gdy w poprzednim miesiącu było to -15,5.
Z badań przeprowadzonych pomiędzy 1 a 10 kwietnia wynika, że nastroje w budownictwie są coraz bardziej optymistyczne. Ponad 61 proc. badanych oceniło, że negatywny wpływ pandemii na ich działalność jest nieznaczny. Niewiele ponad 5 proc. stwierdziło, że obecna sytuacja nic nie zmieniła, natomiast mniej niż 12 proc., że jest on na tyle poważna, by zagrażać stabilności firmy. Zdecydowana większość przedsiębiorców z branży (ponad 40 proc.) uznała, że w przypadku utrzymania przez rząd obecnych obostrzeń, będzie w stanie prowadzić swoją działalność bez zakłóceń przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Niewielki jest również prognozowany spadek poziomu ilości inwestycji, które według badanych uda się zrealizować w tym roku, w odniesieniu do poprzedniego. Wyniósł on zaledwie o 1,6 proc. mniej. Na podobnym poziomie utrzymuje się poziom zatrudnienia (-1,5 proc. w odniesieniu do marca 2021 r.). Natomiast zmiana ilości zamówień na oferowane usługi została przez respondentów oszacowana na poziomie – 9 proc. Dane te pokazują, że budownictwo dobrze sobie radzi w czasie pandemicznych obostrzeń, a rokowania i nastroje w branży z miesiąca na miesiąc są coraz lepsze.
Nie w każdym sektorze gospodarki sytuacja wygląda równie optymistycznie. Dla porównania branża hotelarska i gastronomiczna swoje straty w ilości zamówień szacuje aż na 50,5 proc., a poziom inwestycji na -47,6 proc. Z badań GUS-u wynika natomiast, że najkorzystniej oceniają koniunkturę firmy z branży informacja i komunikacja.
Źródło: KRN.pl | 2021-04-26
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)