Główny Urząd Statystyczny opracował raport z zakresu zagadnień: Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach – sierpień 2020 r.
W analizowanym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest lepszy niż w lipcu br. we wszystkich analizowanych obszarach gospodarki. Obserwowana jest poprawa ocen sytuacji bieżącej. W większości przypadków utrzymują się lub nawet pogłębiają negatywne oczekiwania.
W sierpniu 2020 roku Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w sektorze budownictwa kształtował się na poziomie -15,4. Jest to wartość niewiele wyższa niż w poprzednim miesiącu (-16,7).
GUS przygotował także aneks wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na koniunkturę gospodarczą. Badanie, na podstawie którego opracowano zestawienie, wykonano w dniach od 1 do 10 sierpnia.
W sierpniu negatywnych skutków zagrażających stabilności firmy w kontekście pandemii koronawirusa w branży budowlanej obawiało się 10,2 proc. respondentów. W lipcu br. wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 9,1 proc. Brak negatywnych skutków dla funkcjonowania firmy przewiduje natomiast 11,6 proc. ankietowanych (w lipcu wskaźnik ten wynosił 11,2 proc.).
Kolejne pytanie dotyczyło form pomocy i ułatwień w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, z której firma skorzystała. Przedsiębiorcy z sektora budownictwa przyznali, że najchętniej decydowali się na:
- pożyczki lub subwencje i inna pomoc finansowa (53,2 proc.),
- zwolnienia i odroczenia z tytułu płatności podatków oraz składek ZUS (50,4 proc.),
- dopłaty do wynagrodzeń (22,5 proc.),
- świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą (8,9 proc.),
- ułatwienia i uproszczenia zarządzania wewnątrz przedsiębiorstwa (6,0 proc.),
- ułatwienia i uproszczenia procedur administracyjnych – niefinansowe (2,7 proc.).
24,2 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi, że nie korzystało z żadnej pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
W sierpniu przedsiębiorcy szacowali, że praca zdalna i zbliżone formy pracy obejmą 5,3 proc. pracowników. W lipcu wartość ta wyniosła nieznacznie więcej, czyli 5,6 proc. W sierpniu 3,1 proc. ankietowanych brało pod uwagę nieobecność pracowników związaną z kwarantanną lub innymi ograniczeniami (lipiec: 3,7 proc.).
Tak samo, jak w poprzednich miesiącach również w sierpniu zauważono spadek w ilości zamówień na półprodukty, surowce, towary i usługi u dostawców. Prognozuje się, że sierpień przyniesie wskaźnik na poziomie -12,4 proc. (lipiec: 13,3 proc.). Firmy budowlane szacują, że w sierpniu z ich usług zdecyduje się skorzystać -14,6 proc. klientów mniej (lipiec: 15,8 proc.).
Przedsiębiorcy zostali również zapytani o to, ile miesięcy firmy byłyby w stanie przetrwać, gdyby obecne działania dotyczące zwalczania koronawirusa utrzymywałyby się przez dłuższy czas. W sektorze budownictwa respondenci udzielili następujących odpowiedzi:
- mniej niż 1 miesiąc – 2,9 proc.,
- około 1 miesiąca – 11,7 proc.,
- 2-3 miesiące – 32,3 proc.,
- 4-6 miesięcy – 21,2 proc.,
- powyżej 6 miesięcy – 31,9 proc.
Ankieta uwzględniała także pytanie dotyczące przewidywań o poziom inwestycji w firmie w 2020 roku w porównaniu do inwestycji zrealizowanych w 2019 roku. Ankietowani średnio zamierzają inwestować o 20,8 proc. mniej.
Źródło: KRN.pl | 2020-08-24
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)