Bank będzie musiał zwrócić frankowiczom pieniądze pobrane jako raty spłacane we frankach. To pierwszy wyrok sądu po orzeczeniu TSUE.
Małżeństwo mające kredyt frankowy w Getin Banku wniosło sprawę przeciwko bankowi, domagając się unieważnienia umowy i zwrotu wpłaconych instytucji pieniędzy. Sąd Okręgowy uznał, że zastosowano zabronione metody indeksacji do szwajcarskiej waluty. Bank odwołał się od wyroku. Sąd Apelacyjny nie unieważnił umowy i stwierdził, że nie można jej uzupełnić średnim kursem NBP czy kursem rynkowym. Orzekł jednak, zwrot 28 tys. franków, które bank pobrał od frankowiczów jako raty płacone we frankach.
Wydany przez warszawski Sąd Apelacyjny wyrok jest pierwszym od momentu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Nie daje on jednak jednoznacznych wskazówek co do postępowania w sprawach z umowami frankowymi. Wyrok nie uwzględnia sposobu obliczania rat zobowiązania po wykreśleniu zapisów dotyczących indeksacji oraz obowiązującego oprocentowania.
Zdaniem TSUE niedozwolone klauzule powinny być usuwane z umów. Jeśli poprzez takie działanie zmieniłby się ich charakter lub główny przedmiot, mogą zostać unieważnione Zgodnie z polskim prawem po usunięciu niedozwolonej klauzuli nie można wprowadzać innych regulacji w miejsce powstałej luki.
Źródło: KRN.pl | 2019-10-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)