Fundacja Schumana wyłoniła miasta powiatowe oferujące młodym najkorzystniejsze warunki do życia.
Pierwsze miejsce na podium „Europolis. Miasta dla młodych” zajęła Warszawa z wynikiem 56 punktów na 100 możliwych. Punkty przyznawano na podstawie aktywności miasta w obszarach tj. edukacja, mobilność, infrastruktura, kultura i rozrywka, zdrowie i opieka, otwartość oraz gospodarka lokalna. Nasza stolica pokonała pozostałych uczestników rankingu jedynie w ostatniej kategorii, ale za to ze zdecydowaną przewagą.
Na drugim miejscu uplasował się Rzeszów, wyróżniający się działalnością edukacyjną na bardzo wysokim poziomie, zarówno w zakresie uczelni wyższych, jak i szkół średnich. Tuż za nim znalazły się Katowice, które prowadzą pod względem dostępu do opieki medycznej. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło również Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Sopotu, Opola i Łodzi. Dla dwóch ostatnich miast ten wynik to duży sukces, biorąc pod uwagę fakt, że stwierdzono u nich stopniową depopulację osób młodych.
Wśród miast z najniższą liczbą punktów znalazły się m.in. Toruń, Bytom, Chełm lubelski i Grudziądz.
Raport został stworzony na podstawie syntetycznego wskaźnika, który składał się z siedmiu subindeksów. Każdy z nich mógł osiągnąć maksymalną wartość 100 punktów wyliczaną z pomocą 37 mierników. Uzyskanie kompletu danych z wszystkich dziedzin było możliwe dzięki skorzystaniu z informacji udostępnionych przez GUS, BIP czy PKW.
Źródło: KRN.pl | 2019-11-14
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)