Jak podaje GUS, w lutym w większości obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury utrzymuje się na zbliżonym poziomie, a w niektórych sektorach jest nawet lepszy niż w ubiegłym miesiącu. W budownictwie wskaźnik kształtuje się na poziomie zbliżonym do odczytów styczniowych.
Wskaźnik koniunktury w sektorze budownictwa
Wskaźnik w sektorze budownictwa kształtuje się na poziomie -17,7 (w styczniu odnotowano natomiast -18,7). Poprawę koniunktury zgłasza 8,4 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 26,1 proc. (w ubiegłym miesiącu było to natomiast odpowiednio 8,3 proc. i 27,0 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa nie odczuły żadnych zmian w tym zakresie. Oceny bieżące dotyczące sytuacji finansowej w branży budowlanej oraz produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym są w lutym bardziej negatywne niż te zgłaszane w styczniu br. Jednocześnie nadal niekorzystnie przedstawia się wskaźnik portfela zamówień. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, w lutym daje się zaobserwować wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. W nadchodzących trzech miesiącach przewidywany jest nieco szybszy niż w styczniu wzrost cen robót budowlano-montażowych. Firmy z sektora budowlanego spodziewają się także ograniczeń zatrudnienia, choć w mniejszym stopniu niż przed miesiącem.
Wśród zgłaszanych przez przedsiębiorców barier najczęściej wskazywane były trudności związane z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (61,7 proc.; w lutym 2020 r. było to 35,9 proc.). Jako jedną z wiodących obaw podnoszono też kwestię kosztów zatrudnienia (zgłaszało ją 60 proc. przedsiębiorców; rok temu – 69,4 proc.).
Dla porównania lutowy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wskazuje na odczyt na poziomie -8,3. Najgorsze odczyty koniunktury odnotowano wśród podmiotów z branży zakwaterowania i gastronomii. Jednocześnie jednak przedsiębiorcy z tego sektora odnotowują największą poprawę wskaźników koniunktury w porównaniu do stycznia br.
Jak pandemia COVID-19 wpływa na koniunkturę gospodarczą?
Do przeprowadzonych badań dołączono moduł pytań mających na celu zdiagnozowanie wpływu tegorocznej pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą. Zgodnie z odnotowanymi wynikami 19,8 proc. respondentów z sektora budownictwa uważa, że negatywne skutki pandemii koronawirusa i jej konsekwencje dla prowadzonej działalności gospodarczej będą w bieżącym miesiącu poważne, gdy tymczasem aż 59,8 proc. uważa, że skutki te będą nieznaczne. Przedsiębiorcy budowlani suponują także, że średnio 7,1 proc. pracowników będzie w tym miesiącu pracować zdalnie, a 6,7 proc. nie stawi się do pracy z powodu np. nałożonej kwarantanny. Ankietowani spodziewają się także, że, w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, szacunkowa zmiana zamówień na półprodukty, surowce, towary lub usługi osiągnie poziom o 12,9 proc. niższy. Mniej więcej połowa z nich spodziewa się też w bieżącym miesiącu pojawienia się zatorów płatniczych lub ich nasilenia.
Koniunktura gospodarcza jest całokształtem wskaźników życia gospodarczego charakteryzujących stan gospodarki danego kraju lub rynku pozwalających na ocenę tendencji rozwojowych.
Źródło: KRN.pl | 2021-02-25
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)