Badania przeprowadzone przez CBOS dostarczyły istotnych informacji związanych z kwestią zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.
Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 znajduje się w naszym kraju. Tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Według badań CBOS „Polacy o smogu” ponad 2/5 Polaków uważa, że zanieczyszczone powietrze jest poważnym zagrożeniem w miejscu ich zamieszkania. Co trzeci Polak postrzega smog jako niewielkie zagrożenie, natomiast co piąty nie dostrzega go wcale. W porównaniu do badania z poprzedniego roku zmalała liczba osób postrzegających zanieczyszczone powietrze jako niebezpieczne zjawisko.
Niska emisja dotyczy najczęściej miast liczących 500 tys. oraz od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. Z odpowiedzi respondentów wiadomo, że województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie mają największy problem ze smogiem. Najmniej na złą jakość powietrza narzeka ludność z województwa kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i Podlasia.
Jak się okazuje, najczęściej stan jakości powietrza sprawdzają osoby najbardziej dotknięte oddziaływaniem spalin. Robią to, korzystając z informacji znajdujących się w internecie, telewizji lub za pomocą specjalnych aplikacji. Zamykanie okien w domu i niewychodzenie na zewnątrz to najpopularniejsze sposoby na walkę ze smogiem wśród ankietowanych. Inne metody, np. posiadanie roślin pochłaniających zanieczyszczenia, domowe oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe nie są już tak powszechne.
Polityka rządu i władz lokalnych w zakresie walki ze smogiem jest według badanych niewystarczająca. Największa krytyka skierowana jest ze strony osób, których oczekiwania dotyczące tego typu działań nie są spełnione i szkodliwe substancje szkodzą im najbardziej.
Źródło: KRN.pl | 2019-05-17
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)