Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jak pod wpływem COVID-19 zmienił się rynek najmu mieszkań i pokojów w akademikach?

Emilia Rudzka | 2020-12-28

Jak pod wpływem COVID-19 zmienił się rynek najmu mieszkań i pokojów w akademikach?
Na rynku działa coraz więcej firm, które zajmują się profesjonalnym wynajmem mieszkań.

Wpływ pandemii koronawirusa na rynek nieruchomości okazał się znacznie mniejszy niż w przypadku prognoz dokonanych podczas pierwszej fali epidemii.

Wpływ pandemii na rynek najmu mieszkań i pokojów w akademikach

W rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający funduszu Catella Polska przyznaje, że deweloperzy budują więcej mieszkań dla funduszów inwestycyjnych, które działają na rynku najmu. Zwiększyła się również liczba takich inwestorów biorących udział w przetargach organizowanych przez deweloperów. Wśród nich są także tacy, których dotychczas nie było w Polsce.

Na rynku działa coraz więcej firm, które zajmują się profesjonalnym wynajmem mieszkań. Najchętniej wynajmowane są lokale o powierzchni ok. 30-45 mkw. Wielu inwestorów poszukuje więc tego typu mieszkań. Pożądane są lokalizacje w większych miastach, głównie Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Poznaniu. Na polski rynku nieruchomości działa ok. 4-5 tys. inwestorów instytucjonalnych.

Prywatne akademiki w naszym kraju dostarczają na rynek ok. 6 tys. pokojów. W budowie pozostaje kilkanaście tysięcy kolejnych pokojów. W przypadku domów studenckich w czasach pandemii oferowane są głównie „proste” pokoje bez dodatkowych funkcji i udogodnień. Obecnie uczelnie prowadzą nauczanie zdalne, przez co nie wszyscy studenci są zainteresowani wynajmem mieszkania. Ograniczyła się również liczba studentów zagranicznych.

Węglicki zauważa, że sektor prywatnych akademików w ciągu 3-5 lat będzie rozwijał się w szybkim tempie – po 100 proc. r/r.

W Polsce stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomość jest dwa razy wyższa niż w przypadku krajów Europy Zachodniej. Jest to ok. 5-5,5 proc. w skali roku.


Spadek cen mieszkań? 

Pandemia spowolniła wzrost cen mieszkań. W ostatnich miesiącach obserwowany był wzrost wyłącznie na poziomie inflacji. Zdaniem Węglickiego jest to jednak sytuacja przejściowa. Koronawirus jedynie w krótkim okresie wpłynie na ceny mieszkań. W czasie pandemii wzrosty straciły na dynamice, jednak nie zniknęły całkowicie.

W październiku br. deweloperzy rozpoczęli budowę 11,5 tys. mieszkań. W ocenie Węglickiego jest to dobry wynik, ponieważ w rekordowym 2019 roku średnio w miesiącu rozpoczynano budowę ok. 11,8 tys. mieszkań.

 

Źródło: KRN.pl | 2020-12-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

karol ⋅ 29-12-2020 | 09:21

język polski się kłania :(

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemgaraże do kupieniadomy na wynajem powiat M. Dąbrowa Górniczamieszkania na wynajem powiat Cieszyńskimieszkania na wynajem gmina Boguchwałamieszkania na wynajem gmina Domaniewicemieszkania na wynajem w Robuniudomy na wynajem w Poradzewiemieszkania na sprzedaż w Wólce

Deweloperzy

);