W styczniu odnotowano najwyższy od dekady wzrost poziomu inflacji w ujęciu miesięcznym. Duży wpływ na wzrost cen miały koszty związane z użytkowaniem mieszkań.
Rekordowa inflacja w styczniu 2021 r.
Według najnowszego raportu GUS w styczniu ceny w kraju wzrosły średnio o 2,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Tempo wzrostu cen przekroczyło tym samym prognozy zakładane przez specjalistów. Również w stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła o 1,2 proc. Taki poziom wzrostu cen w stosunku miesiąc do miesiąca jest najwyższy od 10 lat. Z drugiej strony jednak, należy zaznaczyć, że jest to o drugi najniższy odczyt roczny od maja 2020 r.
Wzrost kosztów użytkowania mieszkania
Ogólne koszty związane z użytkowaniem mieszkania wzrosły o 6, 4 proc. W ujęciu miesięcznym nastapił skok wysokosci kosztów o 2,5 proc. Znaczny wpływ na tak wysoki wzrost cen dotyczących utrzymania mieszkania miały czynniki administracyjne.
Od 1 stycznia wzrosły m.in. ceny energii cieplnej. W życie weszła opłata mocowa, która ma być przeznaczona na utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Ta nowa opłata pojawiła się z początkiem roku na wszystkich rachunkach za prąd, zarówno użytkowników indywidualnych, jak i instytucji i firm. Gospodarstwa domowe płacą opłatę mocową w zależności od rocznego zużycia energii w czterech dostępnych stawkach wynoszących od 2,30 do 12,87 zł. Przy najwyższym progu wzrost opłat za energię wyniesie prawie 155 zł rocznie. Pozostali odbiorcy, m.in. firmy będą rozliczać się od zużycia energii w wybranych godzinach.
Źródło: KRN.pl | 2021-02-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)