Dane wskazują, że kondycja polskiej gospodarki jest na satysfakcjonującym poziomie. Konsumenci przejawiają optymizm.
Rosnące wynagrodzenia zwiększają optymizm wśród konsumentów. To dowód na dobrą kondycję polskiej gospodarki, co pozwala na pozytywne prognozy na przyszłość. Informacje przedstawione przez GUS mówią o 7,7 proc. wzroście wynagrodzeń, kiedy pod uwagę weźmie się maj 2018 i 2019 r. Dotyczy on przedsiębiorstw, gdzie w analizowanym miesiącu średnie wynagrodzenie osiągnęło kwotę 5058 zł. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że jest to wynik przekraczający oczekiwania rynku.
Przeciętne wynagrodzenie jest pewną średnią. Jej wzrost pokazuje, że w gospodarce dzieje się dobrze, ale najlepszym wyznacznikiem wzrostu zamożności Polaków jest tak zwany dochód rozporządzalny, czyli to, co de facto mamy na życie. A ten w latach 2015-2018 wzrósł o 307 złotych – z 1386 do 1693 złotych – powiedziuał minister.
Jak się okazuje, gospodarstwa domowe coraz optymistyczniej postrzegają swoje możliwości na najbliższy czas, na co wskazuje odczyt wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej. W czerwcu jego wartość była o 2,6 punktu wyższa niż w minionym miesiącu. Zdaniem ministra Kwiecińskiego nastawienie konsumentów jest dobrą wróżbą dla rozwoju gospodarczego, ponieważ to ono najlepiej wpływa na PKB. Coraz więcej pojawia się się też inwestycji.
Przyglądając się jednak poziomowi zatrudnienia w przedsiębiorstwach, można zauważyć, że w zestawieniu miesiąc do miesiąca wskaźnik ten zmalał o 12 tys. osób.
Źródło: KRN.pl | 2019-06-24
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)