Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Głośny sprzeciw wobec specustawy mieszkaniowej

Magdalena Hojniak | 2018-04-03

Głośny sprzeciw wobec specustawy mieszkaniowej

Przeciwnicy specustawy mieszkaniowej uważają, że stanowi ona zagrożenie dla ładu przestrzennego.

Przepisy zawarte w opracowywanej specustawie mogą okazać się szkodliwe dla przestrzeni i zabierać tereny zielone czy rekreacyjne, odbierać gminom samodzielność decyzyjną, a także narażać najemców na bezdomność. To część zarzutów, jakie zgłasza prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Kongres Ruchów Miejskich wobec specustawy mieszkaniowej. Chaos w zabudowie oraz zaburzenie ładu przestrzennego to główne negatywne skutki, jakie miałoby spowodować nowe prawo. Przewidziane w nim ułatwienia dla deweloperów stanowią zagrożenie dla terenów rekreacyjnych czy miejsc, w których planowano wybudowanie szkół i innych obiektów pożytku publicznego.

Sytuacji nie poprawia fakt, że decyzję o lokalizacji inwestycji ma wydawać wojewoda, co sprawi, że MPZP nie będzie już dokumentem chroniącym przed nieuporządkowanym lokowaniem obiektów budowlanych. Dodatkowo umniejsza to rolę gmin w planowaniu przestrzennym. Co więcej, prezydent Poznania zaznacza, że trudno będzie nie wydać zgody na budowę, jeśli przemawiają za tym potrzeby społeczne.

Z kolei Kongres Ruchów Miejskich uważa, że specustawa mieszkaniowa służy jedynie bogaceniu się deweloperów. Jak twierdzą przedstawiciele Kongresu, problemem w Polsce nie jest brak działek budowlanych – to zakup mieszkania jest największym wyzwaniem. Odwołując się do przykładów z Rodziny na Swoim czy Mieszkania dla Młodych widać, że lokowanie publicznych finansów w prywatny sektor budowlany nie zwiększa dostępności mieszkań, a jedynie pompuje dochody firm deweloperskich. Tym samym osoby, których nie stać na zakup lokalu mieszkalnego nadal pozostają bez szans na własne lokum. Ponadto, po wyczerpaniu nadwyżki w opłatach, osoby nie radzące sobie z rachunkami za najem mogą trafić na bruk. Jednocześnie obowiązkiem zapewnienia potrzeb mieszkaniowych dla eksmitowanych zostanie obarczona gmina. Członkowie Kongresu zwracają również uwagę na brak mechanizmów mówiących o dzieleniu się wydatkami związanymi z inwestycjami infrastrukturalnymi. W efekcie może to doprowadzić do sytuacji, w której to gmina stanie się organem odpowiedzialnym za budowę i utrzymanie odpowiedniej infrastruktury, a nie deweloperzy.  

Źródło: KRN.pl | 2018-04-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemkamienice na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Wejherowskimieszkania na sprzedaż powiat Gostynińskidomy na wynajem gmina Rybnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Dzierzgowodomy na sprzedaż w Wincentowiedomy na sprzedaż w Staredomy na sprzedaż w Łagiewnikach

Deweloperzy

);