Zielone certyfikaty dla budownictwa mieszkaniowego nabierają coraz większego znaczenia. Obecnie już 1/3 kupców zwraca uwagę na to, jakie normy ekologiczne spełnia inwestycja. Nie ma w tym niczego dziwnego - to właśnie przemysł budowlany jest odpowiedzialny za prawie 40 proc. emisji CO2 na świecie, zmniejszenie tego trendu jest więc wyjątkowo ważne.
Budownictwo a klimat
Zmiana tradycyjnych metod stawiania budynków na zrównoważone, energooszczędne i proekologiczne u progu kryzysu klimatycznego ma niezwykle duże znaczenie. Jak wynika z danych zawartych w raporcie „Zerowy ślad węglowy. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do 2050 roku” stworzonego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego i EBOR, budownictwo odpowiada aż za 38 proc. całkowitej emisji CO2. Okazuje się jednak, że aż 2/3 wynikają z eksploatacji budynku. Aby zmniejszyć tę liczbę, inwestorzy stawiają na nowoczesne, proekologiczne rozwiązania, takie jak energooszczędne technologie, OZE w zamian za wykorzystywanie paliw kopalnianych czy rekuperacja zamiast tradycyjnej wentylacji.
Dodatkowo jedynie w 2020 r. cała branża budowlana była odpowiedzialna za produkcję aż 1/3 odpadów i zużycie zawrotnej liczby 3 mld ton surowców. Obecnie coraz więcej firm budowlanych stara się więc wykorzystywać nowoczesne, neutralne technologie. Wymuszają to również kolejne dyrektywy unijne, takie jak Zielony Ład.
Zielone certyfikaty dla ekologicznych budynków
Wpływ branży nieruchomości na środowiska naturalne jest oceniany już od pewnego czasu. Najlepsze, najbardziej ekologiczne inwestycje mogą liczyć na certyfikaty takie jak BREEAM czy LEED. Są one wyznacznikiem jakości i mają niezwykle duże znaczenie dla inwestorów, szczególnie w branży nieruchomości biurowych.
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, powierzchnia użytkowa budynków, którym przyznano tego typu certyfikaty wzrosła aż o 35 proc. i wynosi już ponad 23 mln mkw.
Ekologiczne nieruchomości kupowane coraz chętniej
Mimo że certyfikacja znacznie częściej dotyczy nieruchomości komercyjnych, takich jak biurowce, galerie handlowe itp. również inwestorzy zainteresowani powierzchnią mieszkaniową zwracają coraz większą uwagę na aspekty ekologiczne.
– Dziś dla nabywców ważne jest nie tylko samo mieszkanie, ale i to, co znajduje się pomiędzy budynkami, poza granicami działki. Coraz częściej słyszymy od naszych nabywców, że chcą mieć wszystko pod ręką, w zasięgu 15 minut. Dlatego skupiamy się na tym, żeby dostarczyć im pełnoprawne mieszkania, ale i zadbać o ich komfort życia – mówi dyrektor sprzedaży Echo Investment Dawid Wrona. - To obejmuje np. udogodnienia dla dzieci, możliwość korzystania z takich dobrodziejstw jak elektromobilność czy proste odbieranie paczek z e-commerce – dodaje.
Źródło: KRN.pl | 2022-06-06
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)