Od 1 lipca br. weszły w życie przepisy, które zobowiązały właścicieli domów jednorodzinnych, zarządców bloków oraz obiektów usługowych, do zgłoszenia źródła ogrzewania budynku. Niektórzy mają rok, inni jedynie 14 dni na dopełnienie tego obowiązku. Za uchylanie się od niego przewidziano karę finansową.
Dla kogo dwa tygodnie, a dla kogo rok na zgłoszenie wymiany pieca?
Ustawodawca przewidział jedynie 14 dni na zgłoszenie sposobu ogrzewania budynków dla osób, które wymieniają źródło ciepła po 1 lipca 2021 roku. Zapis ten obejmuje również właścicieli domów jednorodzinnych, które powstaną po 1 lipca 2021 roku.
Natomiast właściciele już istniejących domów jednorodzinnych oraz zarządcy budynków mają czas na zgłoszenie źródeł ciepła do lipca 2022 roku.
Pozyskane dane mają na celu stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), której zadaniem będzie identyfikacja źródeł niskiej emisji z budynków na terenie naszego kraju. Deklaracje można składać drogą elektroniczną oraz papierową.
Jaka kara czeka osoby, które uchylą się od obowiązku zgłoszenia wymiany pieca?
Osoby, które nie dopełnią ustawowego obowiązku, będą musiały liczyć się z karą grzywny do 5 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że sprawdzana będzie także prawdziwość zgłaszanych danych – m.in. przez kominiarzy, którzy będą dokonywać corocznych przeglądów instalacji. W drugiej połowie 2022 roku uruchomiony zostanie formularz inwentaryzacyjny, który im to umożliwi.
Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wynika, że w ciągu pięciu pierwszych dni obowiązywania nowych przepisów przesłano 23,8 tys. deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach, blokach oraz obiektach usługowych. Docelowo w bazie ma znaleźć się ok. 5 mln budynków, a więc dotychczasowe informacje to niespełna 1 proc. ogółu.
Źródło: KRN.pl | 2021-07-13
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)