W drugiej części pakietu mieszkaniowego planowane jest rozwiązanie polegające na przekazywaniu deweloperom działek, na których powstanie określona liczba lokali mieszkalnych, trafiających do zasobów gminy. Ministerstwo Rozwoju planuje zakończyć pracę nad nim jeszcze w maju bieżącego roku.
Ta nowa forma inwestycji stanowi jeden z trzech filarów drugiego, komercyjnego pakietu mieszkaniowego. Działki pochodzące od gminy lub z Krajowych Zasobów Nieruchomości mają być przekazywane deweloperom w ramach postępowania konkurencyjnego.
Wiceminister Rozwoju Rafał Nowicki wyjaśnia to działanie słowami: Gmina lub Krajowy Zasób Nieruchomości wystawia w postępowaniu konkurencyjnym grunt, zgłaszają się podmioty prywatne – wykonawcy, którzy w zamian za wartość tej nieruchomości, wycenionej w operacie szacunkowym, będą wnosić do zasobów gminnych, bądź do KZN, określoną liczbę mieszkań lub lokali użytkowych.
Oprócz przekazywania działek deweloperom w zamian za budowę określonej liczby lokali drugi pakiet mieszkaniowy obejmuje również wspieranie kooperatyw mieszkaniowych oraz liczne ulgi dla osób znajdujących się w gorszej sytuacji materialnej. Oznacza to m.in. większą dostępność tanich lokali pod wynajem, dopłaty do czynszów czy ulgi dla osób mieszkających w TBS-ach. Budownictwo społeczne, na które stawia ministerstwo, ma znacząco obniżyć koszty inwestycji oraz wysokość czynszu.
Robert Nowicki podkreśla, że w Polsce wciąż brakuje mieszkań, na które byłoby stać również biedniejszą część społeczeństwa. Mieszkamy z rodzicami, dziadkami, bo często nie możemy sobie pozwolić na własne mieszkanie. A mieszkanie w wielopokoleniowym domu powinno być wyborem, a nie przymusem – tłumaczy.
Dodaje również, że jeśli Polska utrzyma obecne tempo budowy nowych mieszkań, do 2030 r. osiągnie średnią Unii Europejskiej, wynoszącą 435 lokali na 1000 mieszkańców.
Drugi pakiet mieszkaniowy zakłada także pomoc osobom, których sytuacja znacznie pogorszyła się w wyniku pandemii koronawirusa. Dopłaty do czynszów w wysokości nawet 1500 zł mają ruszyć już od lipca bieżącego roku.
Źródło: KRN.pl | 2020-05-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)