Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu wynika, że rosną ceny towarów i usług konsumpcyjnych, w tym także koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Jedną z najszybciej drożejących usług jest wywóz śmieci.
Jak podaje GUS, w czerwcu tego roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu wzrosły bowiem o 4,4 proc. rok do roku (przy czym ceny usług zdrożały o 6,1 proc., natomiast towarów – o 3,8 proc.). Niewielki (o 0,1 proc.) wzrost odnotowano natomiast w stosunku do maja 2021 r. W tym czasie nieznacznie zdrożały jedynie usługi – o 0,3 proc. Towary utrzymały się za to na tym samym poziomie cenowym.
Utrzymanie gospodarstwa domowego znacznie droższe
W czerwcu tego roku koszt wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego był nieznacznie niższy niż miesiąc wcześniej (o 0,2 proc.). Niewielki wzrost w tym czasie odnotowano z kolei w zakresie kosztów użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (o 0,1 proc.).
Oba te wskaźniki znacznie wzrosły jednak w odczytach porównanych rok do roku – odpowiednio o 2,6 oraz 5,9 proc. Natomiast w porównaniu do odczytów z końca 2020 r. ceny wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podniosły się o 1,8 proc., a użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii były droższe o 4,5 proc.
Szczególnie zdrożał w czerwcu wywóz śmieci – aż o 24,9 proc. rok do roku. Na koszt użytkowania mieszkania lub domu składa się jednak także cena zaopatrzenia w wodę (wzrost o 4 proc. r/r), usługi kanalizacyjne (wzrost o 4,8 proc. r/r) i opłaty na rzecz właścicieli (wzrost o 3,8 proc. r/r). Z kolei na nośniki energii składają się energia elektryczna (wzrost o 9,5 proc. r/r), opał (wzrost o 2,8 proc. r/r), energia cieplna (wzrost o 1,8 proc. r/r) i gaz (który jako jedyny staniał o 2 proc. r/r).
O 5,5 proc. w porównaniu do czerwca 2020 r. zdrożały jednak także meble, artykuły dekoracyjne i sprzęt oświetleniowy, a o 6,5 proc. – usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Nieznacznie, bo o 0,9 proc., zdrożały urządzenia gospodarstwa domowego. Ceny środków czyszczących jako jedyne utrzymały natomiast cenę sprzed roku.
Źródło: KRN.pl | 2021-07-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
zatroskany ⋅ 21-07-2021 | 16:50
Artykuł nie uwzględnia wzrostu kosztów oplat czynszowych, remontów, owoców i warzyw, które wzrosły o 10-30% w br. Życie stało się trudne ponieważ oprócz znacznego wzrostu lekarstw też od 5-25% bardzo sporo czasu znajduje znalezienie usługodawcy, np do sprzątania w domu w ogrodzie do obsługi starszych osób