88 proc. Polaków uważa domy drewniane za zdrowe i przyjazne dla mieszkańców (wg raportu Ministerstwa Środowiska). 55 proc. ankietowanych uważa jednocześnie, że konstrukcja takiego domu jest nietrwała, a także wymaga częstej konserwacji.
Inaczej sądzą eksperci, czego potwierdzeniem są przykłady z przeszłości. Przygotowywane w nowoczesnych halach produkcyjnych prefabrykaty konstrukcyjne mają zapewniać żywotność i trwałość obiektów przez co najmniej 100-150 lat.
Drewniane budynki mogą przetrwać nawet setki lat
Jak pokazują przykłady z przeszłości domy z drewna mogą przetrwać nawet setki lat. Potwierdzeniem tych słów są liczne obiekty drewniane z całego świata: kościoły, świątynie, a także budynki mieszkalne.
Za najstarszy zachowany dom o drewnianej konstrukcji uważa się Fairbanks House (Ameryka Północna, stan Massachusetts). Został on wzniesiony ok. 1641 roku. Dom zamieszkiwało osiem pokoleń aż do początku XX wieku. Aktualnie znajduje się w nim muzeum, a sam obiekt zachował się w bardzo dobrym stanie.
W Polsce na uwagę zasługują m.in. dwa drewniane Kościoły Pokoju – w Jaworze oraz Świdnicy. Zostały wzniesione w II połowie XVII wieku. Do dzisiaj odbywają się w nich nabożeństwa. Pierwszy z nich może pomieścić ok. 600 wiernych, natomiast drugi ok. 7000 wiernych. W 2001 roku oba obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawymi obiektami na terenie Polski jest również kościół w Karpaczu nazywany świątynią Wang oraz kościół zabytkowy w Dębnie Podhalańskim z początku XV wieku.
Najprawdopodobniej najstarszym budynkiem drewnianym na świecie jest buddyjska świątynia Horu-ji, która została wzniesiona w VIII wieku.
Obiekty wykonane z drewna, jeżeli są właściwie zaprojektowane, wzniesione, użytkowane oraz konserwowane mogą przetrwać setki lat.
Wilgoć wrogiem drewnianych konstrukcji – jest na to sposób
W przypadku drewnianych konstrukcji pewnym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej odporności na wilgoć oraz wodę. Konieczna jest bardzo wysoka jakość przygotowanego drewna o niskiej wilgotności. Technologia konstrukcji drewnianych wiąże się z bardzo wysoką kulturą techniczną oraz prawidłową organizacją pracy na placu budowy.
Właściwe przygotowanie drewnianych elementów jest możliwe dzięki prefabrykacji. Dlatego też nowoczesne budynki powstają w kontrolowanych warunkach w fabrykach, co pozwala na zapewnienie ich odpowiedniej jakości.
Według Tomasza Szlązaka, Prezesa Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A. drewniane budynki mogą służyć co najmniej 100-150 lat przy zastosowaniu odpowiednich zasad podczas ich budowy. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają zapobiec wielu negatywnym procesom, w tym m.in. oddziaływaniu wilgoci.
Źródło: | 2020-10-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)