Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Domy z drukarki 3D – to już rzeczywistość

Anna Kozioł | 2021-08-13

Domy z drukarki 3D – to już rzeczywistość
Dom z betonu wydrukowany przez REbuild, fot. materiały prasowe

Budowa domów w technologi murowanej, drewnianej, szkieletowej, modułowej, z bali, ze styropianu – to wszystko już dobrze znamy. Teraz czas na domy … drukowane w 3D.

Wznoszenie budynków przy pomocy technologii druku 3D to już rzeczywistość. Coraz więcej tego typu nieruchomości powstaje na całym świecie. Olbrzymie urządzenia drukujące wznoszą ściany, używając jako budulca materiałów bardziej typowych, czyli mieszanek betonu, ale i rzadko stosowanych we współczesnym budownictwie, np. błota czy gliny.

 

Pierwszy dom drukowany powstał w Chinach

Pierwszy dom drukowany urządzeniami 3D powstał w Chinach w 2015 roku. Jest to budynek mieszkalny, wykonany z betonu i odpadów przemysłowych.

 

Ekologiczny dom z drukarki 3D

Włoska firma Mario Cucinella Architects we wspópracy z firmą WASP wybudowała w miasteczku Massa Lombarda we Włoszech pierwszy ekologiczny dom mieszkalny, do którego budowy użyto jednie lokalnych surowców ziemnych i technologii druku 3D. Dom TECLA w Massa Lombarda powstawał przez 200 godzin. Ma powierzchnię mieszkalną 60mkw. i obejmuje salon z kuchnią oraz część sypialną z łazienką i garderobą.

Dzięki tej samej technologii powstał most w Amsterdamie, czy dom rodzinny w Nantes we Francj.

 

Każdy może zamieszkać w domu wydrukowanym 3D

Niedawno w ofercie jednej z najbardziej znanych na świecie platform pośredniczących w najmie nieruchomości wakacyjnych pojawił się pierwszy dom, który w całości został wydrukowany technika druku 3D. Fibonacci house znajduje się w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie i ma 35 mkw. projekt domu wykonała firma Twente Additive Macnufacturing z Holandii.

Fibonacci house w ofercie airbnb.

 

Jak podkreślają twórcy takich budowli, technologia druku 3D w budownictwie ma wielkie szanse zdobycia popularności i masowego wykorzystywania. Przemawiają za tym szybki czas wykonania budynku oraz to, że jest przyjazna środowisku. Wspomniany dom w Kanadzie powstał w zaledwie 11 dni, a jest to obiekt w pełni funkcjonalny, z przestronnym salonem, kuchnią i zadaszonym patio z funkcją jadalni. Koszt pobytu w tym niecodziennym obiekcje to 1500 zł za min. 3 noce. Niestety problemem może być znalezienie wolnych terminów, ponieważ dom cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 

Polski dom drukowany

W Polsce również mamy tego typu konstrukcję. Pierwszy polski budynek w technologii druku 3D powstał w Otrębusach pod Warszawą i stworzył go zespół inżynierów REbuild. Budynek ma 7 mkw., a do jego stworzenia użyto 6 ton betonu. 

Źródło: KRN.pl | 2021-08-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);