Opublikowane przez GUS wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego wskazują, że od 2011 roku zwiększył się udział ludności w wieku poprodukcyjnym o 4,9 proc. W przełożeniu na liczby oznacza to, że w ciągu 10 lat przybyło ponad 1,8 mln osób w wieku powyżej 60 lat. W związku ze zmianami demograficznymi oferta mieszkaniowa będzie musiała zaspakajać potrzeby osób starszych. Stąd też konieczność długofalowych zmian na rynku mieszkaniowym oraz zwiększone zainteresowanie inwestycjami z sektora senior living.
Czy senior living podzieli sukces PRS-ów?
W ciągu dekady niemal o 5 proc. wzrosła liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Według szacunków do 2025 roku co trzeci Polak ma osiągnąć próg wieku 65+. W związku z tym wzrosnąć może popyt na rozwiązania mieszkaniowe przystosowane dla seniorów. Aktualnie w Polsce ok. 30 proc. instytucji dla osób starszych to placówki publiczne, pozostałe 70 proc. – prywatne. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania inwestorów z sektora PRS. Ich celem jest zakup odpowiednich działek, a także gotowych obiektów. Średnio mają one mieścić w sobie 60-70 dwupokojowych mieszkań dopasowanych do potrzeb seniorów.
Zadaniem budownictwa senioralnego jest przede wszystkim wypełnienie przestrzeni pomiędzy profesjonalnymi domami opieki a prywatną opieką nad seniorami. Koszty tego typu mieszkań porównywalne są do najmu zwyczajnego lokalu. Obecnie większość obiektów przeznaczonych dla osób starszych znajduje się na peryferiach miast. Inwestorzy jednak coraz częściej skłaniają się ku lokalizacjom bezpośrednio w ośrodkach miejskich. Ma to związek m.in. z większą dostępnością usług medycznych dla seniorów.
Obiekty bez barier dla osób starszych
Coraz częściej inwestycje mieszkalne certyfikowane są w kategorii „Obiekt bez barier”. Tego typu budynki muszą spełnić określone standardy dostępności dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym seniorów. Certyfikat przyznawany jest na podstawie analizy m.in. najbliższego otoczenia obiektu, parkingu, wejść do budynku, dostępności wind, ważnych pomieszczeń w obiekcie, jego wyposażenia, oświetlenia, parametrów instalacji elektrycznej, a także samej kolorystyki budynku.
Polski rynek z potencjałem dla budownictwa senioralnego
W długofalowej perspektywie polski rynek odznacza się dość dużym potencjałem. Nasz kraj ze względu na swój położenie geograficzne oraz niższe koszty życia może okazać się ciekawą alternatywą do spędzenia jesieni swojego życia również dla seniorów z innych państw (np. Niemcy, Skandynawia). Zdaniem ekspertów największy potencjał rozwoju oferty senior living mają: Pomorze, Śląsk oraz województwa zachodnie. Szanse na przyciągnięcie inwestorów zagranicznych, którzy są zainteresowani wejściem na rynek, mają również największe polskie miasta (Warszawa, Kraków, Wrocław).
W Polsce powstało już kilka projektów, które weryfikują, jak sprawdzi się idea senior living. Są to inwestycje skierowane do osób starszych, którzy chcą zachować swoją niezależność i kontrolę nad własnym życiem, a jednocześnie potrzebują czasowej lub stałej opieki osób trzecich. Powstały one m.in. w Katowicach, Majdanie pod Warszawą, Wodzisławiu Śląskim oraz Opolu. W realizacji są również obiekty w Koninie, Inowrocławiu, Poznaniu oraz Okolu k. Stargardu Gdańskiego. Inwestorzy planują również wystartowanie z obiektami z kategorii assisted living w Łodzi, Wiśle Małej oraz w Poznaniu.
Zróżnicowana oferta
W Polsce wsparcie seniorów opiera się przede wszystkim na ośrodkach opieki społecznej oraz prywatnych instytucjach, które zapewniają całodobową opiekę. Istniejące w naszym kraju obiekty mieszczą ok. 50 tys. osób. Oznacza to, że zaledwie 1 proc. osób powyżej 70. roku życia mogłoby skorzystać z możliwości zamieszkania w takim miejscu. Z oferty ośrodków opieki społecznej korzystają seniorzy, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. To rozwiązanie dla osób starszych o niższych dochodach, których pobyt w takim miejscu współfinansowany jest przez rodzinę lub powiat. Często jednak, aby dostać się do takiej placówki, trzeba odczekać nawet kilkanaście miesięcy. Miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej kształtuje się na poziomie od 2130 złotych do nawet 8314 złotych. Najwięcej trzeba zapłacić w województwie mazowieckim oraz w województwach zachodnich i północnych.
Oferta rynku wzbogacona jest również o prywatne placówki opieki całodobowej. Korzystają z niej osoby starsze, które wymagają stałej opieki medycznej. Pobyt w takim miejscu wiąże się z wysokimi kosztami – zaczynającymi się od ok. 4 tys. złotych miesięcznie. W tym przypadku konieczne jest uiszczenie opłaty bezpośrednio przez pensjonariusza. Czas oczekiwania na przyjęcie do prywatnej placówki jest krótszy. Tego typu miejsca są bardziej elastyczne w dostosowaniu oferty do bieżących potrzeb swoich mieszkańców.
Należy jednak pamiętać o tym, że wielu seniorów chce jak najdłużej pozostać w swoich domach, żyjąc na własnych zasadach oraz polegając na pomocy rodziny czy opiekunów. Sposobem na zaspokojenie potrzeb osób starszych może być sektor senior living, w tym assisted living. Inwestycje tego typu zyskują na znaczeniu, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania, rosnące wynagrodzenia oraz zmieniającą się mentalność społeczeństwa. W dłuższej perspektywie mogą stać się zatem alternatywnymi produktami inwestycyjnymi.
Źródło: KRN.pl | 2022-02-04
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
Jawor Jaworski ⋅ 04-02-2024 | 21:32
Zapotrzebowanie jest wielkie jednak z przykrością muszę stwierdzić, że zainteresowanie władz samorządowych czy rządowych jest żadne.