Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP w Poznaniu postuluje o zwrócenie uwagi na negatywne skutki dokonywania zmian, związanych z pojęciem „domek letniskowy”, w ewidencji budynków.
Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP w Poznaniu wystosował pismo do Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie zmian regulacji dotyczących prowadzenia ewidencji gruntów i budynków. Zastrzeżenia budzi praktyka jednostek starostwa powiatowego, które na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów interpretują „budynek letniskowy” jako „pozostały budynek niemieszkalny”.
Możliwość wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków na wniosek właściciela nieruchomości lub odpowiedniego urzędu daje im rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji, wydane 12 lutego 2013 r., w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów typograficznych oraz mapy zasadniczej, które nie klasyfikuje pojęcia „domek letniskowy” w kategorii obiektów budowlanych.
W opinii Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, pomijanie przez starostów definicji „domku letniskowego”, a w związku z tym dokonywanie zmian w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi do obniżenia dochodów gmin z tytułu podatków od nieruchomości. Z takich działań wynika także niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Źródło: KRN.pl | 2014-03-18
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)