Małym, wiejskim szkołom często grozi widmo zamknięcia. Ma to głównie związek z tym, że do takich placówek uczęszcza mało uczniów. Samorząd gminy Jarocin znalazł rozwiązanie. W niewielkich miejscowościach buduje mieszkania, co pozwala zwiększyć liczbę osób na danym terenie i tym samym zasilić placówki edukacyjne o nowych uczniów. Czy taki program faktycznie się sprawdza?
Nowe mieszkania w pobliżu szkół – czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?
Zazwyczaj sytuacja wygląda odwrotnie. Szkoły powstają w skupiskach nowych domów, bloków czy osiedli. Ze względu na ograniczone budżety
samorządy postanowiły znaleźć rozwiązanie, aby nowych placówek edukacyjnych nie budować, a wykorzystać już te istniejące.
W gminie Jarocin powstają mieszkania w lokalizacjach, w których szkoły cierpią na brak uczniów. To pozwala osiągnąć podwójną korzyść. Z jednej strony uratować placówki przed zamknięciem, z drugiej natomiast zapewnić mieszkania czynszowe dla obywateli, których nie stać na zakup własnego „M”.
Inwestycja w Jarocinie zakończona – jak zyska na tym lokalna szkoła?
W 2022 roku zakończyła się budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Potarzycy w gminie Jarocin. To kolejny już etap budowy mieszkań czynszowych realizowany przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W ramach tej realizacji powstały dwa budynki o podobnej architekturze do wcześniej zrealizowanej inwestycji w Siedleminie oraz w Jarocinie.
Od października 2020 roku łącznie powstało 78 lokali mieszkalnych. Są one dwupokojowe i trzypokojowe o powierzchni 35 mkw. lub 55 mkw. Wszystkie z nich zostały wykonane „pod klucz”.
W Potarzycy lokalizacja mieszkań została wybrana w tym miejscu z uwagi na sąsiadujące przedszkole oraz szkołę. Ta placówka ma pewną wyjątkową cechę – znajduje się w niej planetarium. Teraz będą mogli z niego korzystać także nowi mieszkańcy niedawno wybudowanego osiedla.
Łącznie w nowych lokalach mieszka ponad 200 osób, w tym ok. 75 dzieci. Koszt realizacji wyniósł ok. 14,2 mln złotych. Gmina Jarocin pozyskała w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat ok. 2,5 mln złotych w formie grantu od Banku Gospodarstwa Krajowego. Natomiast z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa otrzymano ok. 1,4 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z preferencyjnego kredytu udzielonego przez BGK (program Społecznego Budownictwa Czynszowego) oraz ze środków własnych Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Szkoły w niewielkich miejscowościach ze względu na zmniejszającą się liczbę uczniów i małą subwencję coraz częściej są nierentowne. Dlatego też budowa mieszkań w ich pobliżu pozwala rozwiązać dwa problemy – mieszkańcy mają, gdzie mieszkać, a placówki edukacyjne zyskują nowych podopiecznych. Poprzez wykorzystanie istniejących zasobów możliwe jest obniżenie kosztów budowy i funkcjonowania nowych osiedli mieszkaniowych. Strategia gminy sprawia, że szkoły jeszcze nie tak dawno zagrożone zamknięciem mogą nadal funkcjonować.
Źródło: KRN.pl | 2022-09-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)