Inicjatywa aktorki Grażyny Wolszczak wciąż zyskuje poparcie. W warszawskim sądzie rejonowym rozpoczął się kolejny proces przeciwko państwu i smogowi.
Aktor Lesław Żurek wytoczył proces o wyciągnięcie konsekwencji wobec władz miasta oraz Skarbu Państwa w związku z nieefektywnym prowadzeniem działań antysmogowych. Swoje stanowisko argumentował brakiem wolnych od smogu miejsc przystosowanych do spacerów z małym dzieckiem oraz niemożnością uprawiania sportów.
Chodzi o bieganie. Uważam, że jest to niebezpieczne. Uważam, że żartem jest organizowanie maratonów w mieście, które ma problem ze smogiem – dodał aktor.
Pierwszy taki proces w Polsce wytoczyła w zeszłym roku Grażyna Wolszczak. Kobieta również zasądziła Skarb Państwa o podjęcie niewystarczających kroków do walki ze smogiem. Ten sam warszawski sąd przyznał wtedy rację aktorce i zadecydował na początku 2019 r. o wpłacie 5 tys. zł celem zadośćuczynienia finansowego na konto krakowskiego Stowarzyszenia Unicorn.
O przesłanie identycznej kwoty na rachunek wybranej fundacji charytatywnej postuluje Leszek Żurek. Do tej pory w akcji #pozywamsmog wzięli udział również Katarzyna Ankudowicz, Mariusz Szczygieł i Jerzy Stuhr.
W raporcie przygotowanym przez firmę Institute for Security, Energy and Climate Studies Polska pojawiły się informacje dotyczące stanu powietrza w Polsce oraz czynników, które na niego wpływają. Według jego autorów szansa na zmniejszenie pyłów PM10 jest możliwa tylko dzięki wspólnemu zainwestowaniu społeczeństwa w źródła niskoemisyjne.
Opracowane przez nich dane wykazują, że nie tylko miasta mają problem ze smogiem. 90 proc. domów na wsiach ogrzewa się za pomocą paliw stałych, które w większości odpowiadają za wysokie stężenie smogu. Termomodernizacja budynków i wprowadzenie zeroemisyjnych źródeł ciepła zgodnie z założeniami rządowego programu „Czyste powietrze” pozwoliłyby na zredukowanie poziomu benzo(a)piremu o 78 proc., pyłów PM10 o 40 proc. i pyłów PM2,5 o 41 proc. To z kolei miałoby ogromny wpływ na zdrowie Polaków – każdego roku z powodu chorób wywołanych smogiem umiera 45 tys. mieszkańców naszego kraju.
Do pozwu zbiorowego przeciwko złemu stanowi powietrza można dołączyć przez formularz dostępny na stronie pozywamsmog.eu.
Źródło: Portalsamorzadowy.pl | 2019-04-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)