Resort rozwoju pracuje obecnie nad kolejnymi zmianami, które mają usprawnić proces inwestycyjny. Dotyczą one wprowadzenia dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej.
Co się zmieni?
Nowelizacja prawa budowlanego znacznie przyspieszy i uprości wiele formalnych kwestii związanych z budową. Jedną ze zmian ma być możliwość tworzenia i przesyłania dokumentów w wersji cyfrowej. Obecne przepisy określają, że dziennik budowy musi być prowadzony w formie papierowej (w formacie A4) i znajdować się w miejscu prowadzenia inwestycji. Znacznie utrudnia to zarówno dodawanie do niego wpisów, jak i kontrolowanie go. Dzięki nowelizacji będzie on mógł być prowadzony również w formie elektronicznej. Pozwoli to na szybkie dodawanie wpisów online, za pomocą laptopa, tabletu, a nawet smartfona, z dowolnego miejsca, bez konieczności udawania się na budowę. Również kontrole przeprowadzane przez uprawnione organy będą mogły odbywać się zdalnie.
– Rozpoczęcie prac legislacyjnych nad elektronicznym dziennikiem budowy to dobra wiadomość dla branży budowlanej. Firmy z tego sektora liczą bowiem na uproszczenie procedur administracyjnych i – tym samym – oszczędność czasu oraz pieniędzy, wynikające z szybszego obiegu dokumentów oraz łatwiejszego pozyskiwania stosownych pozwoleń – podsumował minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin.
Jak założyć elektroniczny dziennik budowy?
Prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej możliwe będzie dzięki systemowi EDB. Po zalogowaniu każdy inwestor otrzyma swój indywidualny numer dziennika budowy. Będzie mógł również decydować o tym, kto otrzyma dostęp do zamieszczanych tam plików. Wyjątek stanowią organy administracji architektoniczno-budowlanej, które zostają upoważnione do wglądu przez GINB.
Możliwość korzystania z elektronicznego dziennika budowy nie wyklucza jednak dalszego prowadzenia go w formie papierowej. To inwestor zdecyduje, którą wersję – tradycyjną czy nowoczesną – wybierze.
Zmiany w prawie budowlanym, szczególnie te dotyczące cyfryzacji procesu budowlanego w dużej mierze podyktowane zostały przez pandemię.
Źródło: KRN.pl | 2021-04-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)